WAŁCZ

Wałcz, warto wracać

W niezwykłym mieście położonym w południowo-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, liczącym około 23 000 mieszkańców, znajduje się coś, do czego zawsze warto wracać. Wałcz to zarówno bogata historia, jak i malownicze tereny wśród jezior i lasów, miejsce kojarzące się ze sportem, ale też przedsiębiorczością. Większe aglomeracje miejskie jak Poznań, Szczecin czy Bydgoszcz leżą w odległości, którą swobodnie pokonacie autem, zwłaszcza że powstała wokół Wałcza obwodnica… ale po co wyjeżdżać?

W Wałczu lasy obfitują w niespotykane bogactwo fauny i flory, a czar i magia nieskażonego krajobrazu są gwarantem udanego odpoczynku.

Wałcz jest stolicą Pojezierza Wałeckiego, które słynie z pięknych krajobrazów. Dominują tu liczne jeziora, lasy i rezerwaty przyrody. Natura jest na wyciągnięcie ręki i, aby z nią obcować, nie trzeba pokonywać kilometrów jakimkolwiek pojazdem. Wystarczy miły spacer. Niewiele jest miast, które okalane są z dwoma jeziorami, z których korzystają mieszkańcy, realizując swoje pasje. Wędkarze polują na duże okazy szczupaka lub sandacza. Miłośnicy biegania lub roweru mają do dyspozycji przygotowane malownicze ścieżki wokół jeziora Raduń. Pasjonaci sportów wodnych i tras kajakowych również będą mile zaskoczeni możliwościami, jakie czekają na nich w mieście i najbliższej  okolicy. Piękne lasy obfitują w bogactwo gatunków roślin i zwierząt, a grzybiarze mają tu prawdziwy raj i biją rekordy w zawodach na największego prawdziwka.

Skoro jeziora, to i wodna zabawa czyli Festiwal Dwóch Jezior!

Tajemnica Wałcza polega na tym, że każdy odnajdzie tu coś dla siebie. Bo Wałcz to nie tylko rekreacja, to także kulturalna stolica powiatu wałeckiego. Latem kulturalne życie miasta przenosi się w różne miejsca tak, by w każdym jego zakątku odnaleźć atrakcje. W każdy drugi weekend lipca Wałcz zaprasza mieszkańców, turystów oraz miłośników dobrej zabawy na Festiwal Dwóch Jezior! To trzydniowe wydarzenie promujące aktywny wypoczynek nad wodą, okraszane jest dobrą muzyką i licznymi atrakcjami. Festiwal muzyki żeglarskiej, koncerty gwiazd sceny muzycznej, bitwy wodne i sportowe zmagania na wodzie. Tego po prostu nie można przegapić!

Wałcz to sport, sport to Wałcz!

Wałcz to sport, sport to Wałcz. Prawdziwa kuźnia talentów. Aż 36 olimpijczyków albo pochodzi z Wałcza albo to właśnie tu budowali swoją formę sportową i zdobywali wiedzę w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Takie nazwiska jak Krzysztof Głowacki – mistrz świata w boksie, Michał Kubiak – reprezentant Polski w siatkówce i złoty medalista czy też Karolina Naja – kajakarka, dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich, to już ikony wałeckiego sportu. A wszystko to dzięki doskonałym trenerom i świetnej infrastrukturze sportowej. To w Wałczu znajduje się siedziba Centralnego Ośrodka Sportu, znana wielu osobom jako „Bukowina”. Jeszcze przed wojną tętniła życiem dzięki sportowcom niemieckim, którzy doceniali panujący tu zbawienny dla organizmu człowieka mikroklimat. Pod koniec lat 50-tych, pod czujnym okiem trenera Jana Mulaka, w COS-ie swoją formę szlifowali biegacze. Na Bukowinie powstawał słynny lekkoatletyczny „Wunderteam”, który oceniany był jako jedna z najmocniejszych w świecie ekip lekkoatletycznych na przełomie lat 50. i 60. Spośród sław można wymienić na przykład: Zdzisława Krzyszkowiaka (tu pobił rekord świata w biegu na 3 km), Kazimierza Zimnego, Jerzego Chromika, Stanisława Makomaskiego, Witolda Barana. Ośrodek Przygotowań Olimpijskich dziś stwarza doskonałe możliwości do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Tutaj trenują największe światowe sławy wioślarstwa i kajakarstwa. Tutaj znajduje się również jedno z najlepszych boisk do hokeja na trawie.

#wałczmiastemsportu zatem i Aleja Gwiazd Sportu

Bardziej w centrum miasta – przy brzegu jeziora Raduń znajduje się Wałecka Aleja Gwiazd, która powstała jako wyraz uznania mieszkańców dla olimpijczyków związanych z Wałczem. Tutaj poznać można ich sukcesy, a przy okazji samemu korzystać z urokliwej alei, która stała się atrakcją dla osób aktywnych fizycznie. Przy jej końcu docieramy do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, wyposażonego w kompleksy sportowe, bazę noclegową oraz miejsca związane z gastronomią. W tym miejscu znajduje się także slip do łodzi, który umożliwia korzystanie z akwenów wodnych także motorowodniakom. Slip do jeziora Zamkowego znajduje się przy ulicy Nadjeziornej, w pobliżu wylotu na Piłę.

Aktywność fizyczna przylgnęła do Wałcza. Co roku właśnie tutaj odbywają się słynne na całą Polskę regaty smoczych łodzi, zawody na deskach SUP czy Mistrzostwa Polski Masters w kajakarstwie klasycznym. Jednak najbardziej rozpoznawalnym i najbardziej porywającym wydarzeniem sportowym jest organizowany już od wielu lat Wałecki Festiwal Biegowy. Na to wydarzenie przybywają biegacze z całego kraju, a nawet z zagranicy. Bieg Filmowy w Wałczu jest nietypowy, bo uczestnicy biegną w kostiumach gwiazd filmowych (również z produkcji animowanych).

#wałpomorski1945wałcz

W Wałczu i okolicach nie brakuje pasjonatów historii i militariów. To zagłębie militarnych przygód z historią w tle. Zwiedzanie wałeckich schronów czy grupy warownej to intrygująca lekcja historii, którą zapamiętuje się na długo!

Zapraszamy do Wałcza!

Wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń
zielony
Pieszo i Nordic Walking

(2 km)

czarny
Pieszo i Nordic Walking / Rowerem

(7 km)

Rowerem

(28 km)

Szwecja
>
Zdbice
>
Szwecja
niebieski
Pieszo i Nordic Walking / Rowerem

(4 km)

niebieski
Pieszo i Nordic Walking / Rowerem

(10 km)

zielony
Pieszo i Nordic Walking / Rowerem

(12 km)

żółty
Pieszo i Nordic Walking / Na wodzie i w wodzie / Rowerem

(3 km)

Pieszo i Nordic Walking

(6 km)

żółty
Pieszo i Nordic Walking

(13.7 km)

zielony
Na wodzie i w wodzie

(15 km)

Pieszo i Nordic Walking

(5 km)

Pieszo i Nordic Walking

(10 km)

czarny
Pieszo i Nordic Walking

(43 km)

żółty
Rowerem

(31.8 km)

Drzewoszewo
>
Brzeźno
>
Górnica
>
Laski Wałeckie
>
Toporzyk
czerwony
Rowerem
Wałcz
>
Miłogoszcz
>
Strzaliny
>
Rutwica
>
Nakielno
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.