Pieszo i Nordic Walking

Wałecki szlak kapliczek

(6 km)

Przebieg szlaku: Wałcz – Pluskota – Kołatnik – Wałcz.
Trasa piesza, biegnąca w znacznej części po Wałeckim Szlaku Różańcowym (nieoznakowanym)

Szlak kapliczkowy zaczyna się w Wałczu przy ul. Żeromskiego w pobliżu budynku nr 45 – tu znajduje się pierwsza kapliczka „I Tajemnicy Różańcowej”, zbudowana w 2001 r. Twórcą płaskorzeźby umieszczonej we wnęce kaplicy jest Andrzej Romejko. Płaskorzeźba ta przedstawia Zwiastowanie, widnieje na niej Maryja wsłuchująca się w posłanie Anioła Gabriela, który w jednej ręce trzyma lilię, drugą wskazuje na gołębia trzymającego w dziobie list. U podstawy płaskorzeźby jest napis: „A słowo ciałem się stało”.

Szlak wiedzie nadal ul. Żeromskiego – przy jej zakończeniu tuż za ostatnim budynkiem widnieje druga kapliczka, „II Tajemnicy Różańcowej”. We wnęce kapliczki znajduje się płaskorzeźba także autorstwa Andrzeja Romejki, przedstawiająca Nawiedzenie św. Elżbiety. Dalej szlak wiedzie polną drogą będącą przedłużeniem ul. Żeromskiego i po ok. 190 m napotyka kolejną kapliczkę – „III Tajemnicy Radosnej”. Twórcą płaskorzeźby umieszczonej we wnęce tej kapliczki jest, nieżyjący już, znany wałecki rzeźbiarz i animator kultury Zbigniew Polakow. Przedstawia ona Świętą Rodzinę – malutkiego Jezusa śpiącego w drewnianej kołysce, Maryję pochylająca się nad nim i czuwającego obok św. Józefa, po obu bokach stoją owieczki, zaś u podstawy płaskorzeźby biegnie napis „Bóg się rodzi”.

Kolejna kapliczka znajduje się przed mostem czołgowym na tzw. „Baraniej Górce” i nosi nazwę kapliczki „VI Tajemnicy Radosnej”. Twórcą umieszczonej w niej płaskorzeźby jest Andrzej Romejko. Artysta przedstawił tu „Ofiarowanie w świątyni” – czyli Dzieciątko Jezus trzymane przez Rodziców na rękach na tle wnętrza świątyni jerozolimskiej. W półkolu płaskorzeźby wyryte są słowa „A Twoją duszę przeniknie miecz boleści”. Kolejna kapliczka tego szlaku znajduje się na krawędzi zalesionej skarpy przy leśniczówce Pluskota. Nosi ona nazwę „V Tajemnicy Światła”. Na frontowej ścianie znajduje się wykuty z czarnego granitu kielich, w którego podstawie wygrawerowany jest złotymi literami napis: „Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II A.D. 2005″. Z kielicha wyłania się hostia w postaci płaskorzeźby przedstawiającej ostatnią wieczerzę. Wykonał ją Andrzej Romejko. U szczytu rzeźby widnieje napis: „Ustanowienie Eucharystii”.
Kolejna kapliczka znajduje się przy polnej drodze i nosi nazwę „V Tajemnicy Radosnej”. Półkolista płaskorzeźba umieszczona w kapliczce przedstawia fragment wnętrza świątyni, w której naucza dwunastoletni Jezus. Postacie dwóch mężczyzn trzymają w rękach wzniesione księgi, dwaj inni gestykulując, wyraźnie dyskutują. U podstawy rzeźby widnieje napis „Jezus naucza w świątyni”. Autorem rzeźby jest Andrzej Romejko.

Następna kapliczka znajduje się przed leśniczówka Pluskota na rozdrożu trzech dróg polnych prowadzących w kierunku Pluskoty, Kołatnika i Kłębowca. Jest to kapliczka nosząca nazwę „IV Tajemnicy Światła”. Płaskorzeźba wykonana przez Andrzeja Romejkę przedstawia postać Pana Jezusa w otoczeniu Mojżesza, Eliasza i trzech apostołów: Piotra, Jana i Jakuba. U podstawy płaskorzeźby widoczny jest napis: „Przemienienie na Górze Tabor”. Szlak kieruje się w stronę Kołatnika i wraca do Wałcza ul. Wronią, przechodzącą w ul. Kościuszki.

Na skrzyżowaniu ulicy Kościuszki z Aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego skręcamy w prawo w tę Aleję, która prowadzi do Ronda Solidarności. Tu znajduje się ostatnia kapliczka na tej trasie – najstarsza w Wałczu. Pierwsza wzmianka o tej kapliczce pochodzą z 1712.

Tu kończy się trasa, warto jednak pamiętać, że na terenie miasta i okolic znajduje się wiele kolejnych, zarówno zabytkowych, jak i współczesnych kapliczek

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.