fortyfikacje i umocnienia

Schron St.B.1

Wałcz

Najciekawszym i najlepiej zachowanym schronem bojowym na terenie dawnych koszar jest położony w pobliżu bramy głównej obiekt o domyślnej sygnaturze St.B.1. Niestety, bunkier ten znajduje się na terenie jednostki wojskowej i jego zwiedzanie nie jest możliwe. Wybudowany w 1934 r. składa się z trzech pomieszczeń: izby bojowej, stanowiska obserwatora oraz przedsionka. Zamaskowany jest lekkim budynkiem gospodarczym, którego otwory okienne pozwalały prowadzić ogień i obserwacje. Obiekt ma charakter unikatowy, gdyż zachowała się zarówno płyta pancerna
ze strzelnicą i przeziernikiem jak też pozioma płyta stalowa nad stanowiskiem obserwatora. Ta druga jest jedynym tego typu elementem, który zachował się na całym Wale Pomorskim.
Aby dostać się do schronu należy otworzyć drzwi budynku maskującego, za którymi zobaczymy wejście do schronu pozbawione dziś stalowych drzwi.
Na ścianie przedsionka znajduje się data budowy obiektu 1934 oraz częściowo widoczne sygnatury St. i E/c/ . Wszystkie izby są doskonale zachowane. W przedsionku znajduje się wyjście awaryjne i opisane miejsca na narzędzia, a w izbie bojowej napisy eksploatacyjne, wnęki z półkami oraz płyta 7P7, z otworem strzelniczym i przeziernikiem do prowadzenia obserwacji.

Cechy Obiektu:

Obiekt Całoroczny

Rok budowy:

1934

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.