Pieszo i Nordic Walking Rowerem

Ostrowiec – Wałcz leśniczówka

(4 km)

niebieski

szlak

niebieski

Przebieg szlaku: Ostrowiec – Leśniczówka Wałcz. Numer szlaku: ZP-1130-n, oznakowanie kolorem niebieskim.

Szlak został wytyczony z inicjatywy Stowarzyszenia Gmin Pojezierza Wałeckiego w 1998 r. Należy do szlaków łatwych, jego główna atrakcja wykorzystanie dawnej kolei wąskotorowej oraz przebieg w okolicach umocnień Wału Pomorskiego. Jest to typowy szlak łącznikowy – łączy szlak pieszy Wałcz-Ostrowiec ze szlakami pieszymi czerwonym i zielonym. Może też być ciekawym uzupełnieniem spływu Dobrzycą w Ostrowcu – trasą powrotu do Wałcza. Szlak prowadzi drogami asfaltowymi i gruntowymi, nadaje się także do nordic walking oraz jazdy rowerem.

Szlak rozpoczyna swój bieg obok przystanku PKS w Ostrowcu (tu także swój początek/koniec ma żółty szlak Wałcz-Ostrowiec). Kierujemy się drogą w stronę Wałcza przez 60 m, następnie skręcamy w lewo w kierunku południowo-wschodnim i idziemy nadal drogą asfaltową wraz ze szlakiem rowerowym niebieskim. Mijając ostatnie zabudowania skręcamy w prawo w drogę gruntową (wzdłuż tej drogi biegnie linia energetyczna). Podążamy wraz z czerwonym szlakiem rowerowym nasypem nieużytkowanej trasy kolejki wąskotorowej (droga utwardzona) przez około 1,7 km. Kilkadziesiąt metrów przed wiaduktem kolejowym w okolicach Wałcza (na wiadukcie węzeł szlaku czerwonego i zielonego pieszego) szlak skręca w prawo.
Dalej kierujemy się do drogi krajowej nr 22 (Wałcz-Jastrowie). Wędrując przez 700 m dochodzimy do skraju lasu, gdzie szlak czerwony (Nadarzyce-Człopa) odbija w prawo, my natomiast kierujemy się do drogi. Dochodząc do szosy, skręcamy w prawo i po około 250 m znajdujemy nasze miejsce docelowe – leśniczówkę Wałcz, przy której znajduje się przystanek PKS. Tu kończy się również szlak żółty ZP-1129-y. Atrakcją tej części szlaku są pozostałości kolei wąskotorowej oraz umocnień z okresu II wojny światowej.

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.