Jezioro Bytyń Wielki leży na terenie trzech gmin: Wałcz, Mirosławiec i Tuczno. Prezentujemy je oddzielnie, gdyż jest największym i najgłębszym na Pojezierzu Wałeckim. Jego powierzchnia wynosi – 847,5 ha przy długości obrzeża – 37.600 m i głębokości maksymalnej – 41 m. Na krańcach północnych i południowych znajdują się dwie zatoki o długości odpowiednio 1,5 km i 3,6 km, a z kolei w centralnej części jeziora, zwanej popularnie “Szarzawą”, są dwie wyspy o łącznej powierzchni nieco ponad 4 ha.
Brzegi jeziora tworzą liczne skarpy porośnięte lasem liściastym, głównie wiekowymi bukami. Na jednym z takich pagórków znajdujących się w północno-wschodniej części Bytynia istniało grodzisko słowiańskie. Wykopaliska ujawniły szczątki po palisadzie i drewnianych budowlach, a także elementy ceramiki z XII w. Otoczenie jeziora stanowi od kilkunastu lat rezerwat krajobrazowy, gdzie spotkać można wszystkie gatunki zwierząt tu żyjących, a wśród nich m. in.: żubry, jelenie, a nad brzegami liczne kolonie bobrów, wydr, kormoranów, a także okazy orła bielika, orlika krzykliwego, puchacza, żółwia błotnego i wiele innych.
Bogatą roślinność brzegową stanowią również gatunki będące pod ścisłą ochroną: rosiczka okrągłolistna, bagno zwyczajne, grzybień biały, grążel żółty, wełnianka alpejska oraz unikatowe gatunki mchów. Pod wodą rozciągają się liczne łąki porośnięte rdestnicą przeszytą i połyskującą oraz moczarką i wywłócznikiem.
W tak doskonałych warunkach żyją tu praktycznie wszystkie gatunki ryb. Dobrze natlenione głębie zasiedlane są przez sieję i sielawę. Występują tam ponadto: węgorze, szczupaki, okonie, leszcze, miętusy, liny. Prawie regułą jest łowienie płoci powyżej 0,5 kg, a także dużo większych. Łowić wolno jednak tylko z brzegu na wyznaczonych odcinkach, ale są one na tyle atrakcyjne, iż warto się tu wybrać z wędką i namiotem. Można również korzystać z zagubionych w lesie, usytuowanych nad brzegami Bytynia ośrodków w Drzewoszewie, Nakielnie i stanicy harcerskiej w Próchnówku. Również w porozumieniu z gospodarzami wsi: Bytyń, Próchnowo, Jabłonkowo, Nakielno, Marcinkowice, Jamienko można skorzystać z ich domostw oraz stworzyć tam bazę wypadową dla swojej rodziny do odpoczynku i wędkarskich wypraw.
Jezioro Bytyń stanowi też ważny fragment szlaku kajakowego, który bierze swój początek w Wałczu na jeziorze Raduń. Uciążliwość stanowi przeniesienie kajaka w Strącznie z tego właśnie jeziora do jeziora Mielno. Stąd z kolei ciekami wodnymi oraz poprzez jeziora Smolno Duże, Smolno Małe i Sumile docieramy właśnie do Bytynia.
W Drzewoszewie znajduje się przystań żeglarska i centralny punkt organizacji regat żeglarskich, w Nakielnie natomiast znajduje się Armatorski Klub Żeglarski AKŻ’90.