Rowerem

Trasa Grupy Warownej Cegielnia

(40 km)

Przebieg szlaku: Kołatnik – Pluskota – Nakielno – Strączno – Chwiram – Wałcz – Kołatnik.
Trasa rowerowa, oznakowanie tabliczkami z nazwą trasy.

Trasa ma charakter pętlowy – rozpoczyna i kończy się w Kołatniku przy Ośrodku Jeździeckim Kołacz. Stąd kierujemy się na północny zachód, mijamy most nad rzeką Żydówką, zwaną także Młynówką, leśniczówkę Pluskota i docieramy do rzeki Piławki. Trasa wiedzie dalej w kierunku parkingu leśnego (w pobliżu widoczna jest kapliczka należąca do wałeckiego szlaku kapliczek), przy parkingu skręca w lewo w kierunku szosy Kłębowiec – Wałcz, następnie w prawo, w polną drogę biegnącą skrajem lasu, później wiedzie przez las w kierunku zachodnim. Po drodze mijamy parking, trasa przecina drogę krajową nr 10 i prowadzi na drogę ppoż. nr 9. Dalej wiedzie przez most na rzeczce, prowadzi na zachód, następnie łukiem na południe. Na skrzyżowaniu dróg leśnych skręca na zachód, później na południowy zachód. Z lewej strony dołącza do trasy czerwony szlak rowerowy z Wałcza i razem wiodą w stronę Nakielna.

Szlak prowadzi prosto – po prawej stronie widoczna jest zatoka Nakielska jeziora Bytyń Wielki .
Dalej szlak prowadzi do Strączna. Po drodze warto się zatrzymać przy Górce Magnetycznej. Na skrzyżowaniu z drogą z Nakielna trasa skręca w prawo i wiodąc w pobliżu Jeziora Strączyńskiego prowadzi do Strączna. Przejeżdżając przez tę wieś warto zwrócić uwagę na kościół parafialny pw. św. Anny, zbudowany w latach 1864-1868 w stylu neogotyckim, zwłaszcza na wieżę zwieńczoną ostrosłupowym ceglanym dachem. Za kościołem trasa skręca w prawo na wschód w stronę wsi Chwiram. Przy budynku gimnazjum kieruje się w lewo na północ, następnie wiedzie dawnym nasypem kolejowym i przy tablicy informacyjnej skręca w lewo. Po dotarciu do skrzyżowania z drogą krajową nr 10 wiedzie dalej prosto na północ.

W Wałczu, na skrzyżowaniu ulic Południowej i Kolejowej, szlak skręca w prawo do skansenu Grupa Warowna Cegielnia. To kulminacyjny punkt trasy – przerwa na zwiedzanie. Ze skansenu wracamy do skrzyżowania ulic Południowej i Kolejowej, skręcamy w ulicę Kolejową, mijamy dworzec jadąc do ul. Wojska Polskiego, skręcamy w ul. 1 Maja, kieruje się do ul. Kościuszki i dalej do ul. Wroniej, której przedłużeniem szlak dociera do Kołatnika, by tu, przy Ośrodku Jeździeckim Kołacz, zakończyć swój bieg.

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.