ciekawe miejsca

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej “Morzycówka”

Wałcz
Morzyyce, 78-600 Wałcz

Edukacja przyrodniczo-leśna w Nadleśnictwie Wałcz prowadzona jest w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej „Morzycówka”. Ośrodek powstał w 2004 roku. Zajmuje duży teren przy leśniczówce Morzyce, w uroczym zakątku nad zatoką jeziora Raduńskiego, oddalony od centrum Wałcza ok. 2 km.

Ośrodek dysponuje pawilonem wystawienniczo-dydaktycznym, arboretum oraz ścieżką przyrodniczo-leśną.

Zbudowany z drewna pawilon wystawienniczo-dydaktyczny jest wygodnym i przestronnym obiektem. Prowadzone zajęcia urozmaicają spreparowane okazy zwierząt, zielniki, pędowniki, okazy owadów zatopione w żywicy, lupy, kompasy, mikroskopy, bogata w ciekawe wydawnictwa biblioteczka, filmy, prezentacje multimedialne i inne pomoce dydaktyczne.

Znakomitym miejscem do zajęć z botaniki jest znajdujące się tuż przy budynku arboretum, liczące ponad 120 przeróżnych gatunków roślin. Wiele osób wybiera to miejsce jako cel spacerów czy wycieczek rowerowych. Ogród kwitnie od kwietnia do października całą paletą barw. Przygotowane jest też miejsce do biesiad i zabaw przy ognisku, a najmłodsi mogą spędzić czas na pobliskim placu zabaw.

Duże walory poznawcze ma ścieżka przyrodniczo-leśna, która wije się przez dębowo-bukowy las. Na trasie znaleźć można 16 przystanków o tematyce przyrodniczej, a aktywni turyści znajdą przystanek z z przyrządami służącymi do wykonania prostych ćwiczeń sportowych. Pokonanie ścieżki zajmuje niespełna dwie godziny. Dowiedzieć się tu można, o której swój poranny śpiew zaczyna kos, jakie drzewa rosną w wałeckich lasach i jakie wśród nich bytują zwierzęta. Wejść można na pomost i podziwiać bagno. Można przytulić się do wiekowych dębów, buków czy daglezji. Odpoczynek czeka nas nad Raduniem Małym – kilka ławeczek pod zadaszeniem i miejsce na ognisko ucieszy każdego strudzonego wędrowca.

Ów szlak trzeba po prostu przebyć, żeby nauczyć się czegoś nowego o faunie i florze tego terenu. Piękna przyroda cieszy i wzbogaca człowieka. Poznana staje się nam bliższa, a przez to godna większego szacunku.

Cechy Obiektu:

Obiekt Całoroczny

Rok budowy:

2004

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.