Rowerem

ŻUBRÓW – TOPORZYK

(31.8 km)

01
Drzewoszewo
>
02
Brzeźno
>
03
Górnica
>
04
Laski Wałeckie
>
05
Toporzyk

szlak

żółty

Naszlaku zobaczymy rezerwat przyrody “Wielki Bytyń” z pięknym jeziorem i plażą, Zagrodę Żubrów w Jabłonowie, trzy zabytkowe kościoły drewniane, a trasa wiedzie prawie cały czas przez las ze zdrowym mikroklimatem.
Dzkia Zagroda w okolicach Jabłonowa to nie tylko zagroda żubrów, ale i miejsce w którym żyją tajemnicze rysie. Teren zagrody poznajemy poruszjąc się ścieżką dydaktyczną.
W Jabłonowie oprócz kilku zabytkowych domów z XIX i początku XX wieku, we wsi znajduje się neogotycki kościół pw. św. Jadwigi wybudowany w II połowie XIX w. wewnątrz którego znajduje się znacznie starsze, barokowe wyposażenie – m.in. przeniesione z kościoła w Górnicy: ołtarz z ok. 1700 r. oraz barokowa ambona, chrzcielnica, balustrada i krucyfiks z XVII w. W pobliskiej osadzie rolniczej Jabłonkowo znajdują się pozostałości zespołu dworsko – parkowego z zachowanym parkiem krajobrazowym założonym na początku XIX wieku. Na uwagę zasługują wiekowe buki, dęby, kasztanowce, świerki i żywotniki olbrzymie (jeden ma blisko 3 m obwodu).

Po drodze do wsi Toporzyk (gdzie znajdziemy perełkę – zabytek II klasy – kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela z 1 poł. XVIII wieku oraz zabudowania dawnego dworu) przejedziemy przez Górnicę i Laski Wałeckie. W obu wsiach możemy zobaczyć zabytkowe, poewangelickie kościoły.

W pobliżu:

Brzeźno
Brzeźno
Brzeźno
Brzeźno
Brzeźno
Brzeźno
Brzeźno
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.