MIROSŁAWIEC

Położenie Mirosławca
Miasto znajduje się w południowo-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w zachodniej części powiatu wałeckiego.

Historia
Pierwsze wiadomości o istnieniu miasta sięgają roku 1303. Pierwotnie osada nosiła nazwę Nowy Friedland (Neue Friedland). Po raz pierwszy Mirosławiec wymieniony jest w przywileju wystawionym 2 lutego 1314 roku przez Henryka i Jana z rodu Wedlów, dzięki któremu ulokowano miasto na prawie magdeburskim. Dokument powyższy stworzył pomyślne warunki dla rozwoju miasta. Nowy Friedland był prywatną własnością, wchodzącą w skład dóbr friedlandzkich. Nazwa ta została prawdopodobnie przyjęta przez kolonistów niemieckich z Meklemburgii.
W ciągu dwóch ostatnich stuleci Mirosławiec zasłynął jako jeden z największych w północno-wschodniej Europie dostawców gęsich piór wykorzystywanych w piśmiennictwie (tzw. Skrzydlaki). Rozwijał się również prężnie handel skórami, wełną i miodem. Rocznie odbywało się 7 jarmarków, a z rzemiosła najlepiej rozwijało się bednarstwo. Pod koniec II wojny światowej Mirosławiec znalazł się w pasie umocnień Wału Pomorskiego. W czasie działań wojennych miasto uległo znacznemu zniszczeniu. Szczególnie ucierpiało zabytkowe stare miasto. Do dzisiaj można podziwiać jego część wraz z ruinami zespołu pałacowo – parkowym, otoczonym fosą.

Zabytki i atrakcje turystyczne
Wart zobaczenia jest z pewnością unikatowy, drewniany kościół w Toporzyku. Wzniesiony w 1580r. jest jednym z najstarszych zabytków sakralnych w regionie.
W samym Mirosławcu zobaczyć możemy fundamenty późnośredniowiecznego zamku rodziny von Wedlów czy Muzeum Walk o Wał Pomorski. Miasto, chcąc promować wiedzę o historii i militarystyce organizuje co roku Festyn Lotniczy. Oprócz pokazów lotów widzowie mogą też obejrzeć skoki spadochronowe, desantowanie żołnierzy ze śmigłowca oraz pokazy gaszenia pożarów z powietrza.

Przyroda
Mirosławiec wykorzystuje swoje atrakcyjne położenie i ma przyrodniczo wiele do zaproponowania. Atrakcją jest z pewnością Dzika Zagroda, w której na kilku hektarach żyją rysie i żubry. Odwiedzający mogą obserwować zwierzęta z kładki znajdującej się 3 m nad ziemią lub wieży obserwacyjnej.
Dla miłośników spacerów idealnym miejscem będą szlaki wyznaczone między jeziorami Bobkowym i Głębokim w rezerwacie Wielki Bytyń czy nad jeziorem Pogorzalskim.

Wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń
czarny
Pieszo i Nordic Walking

(43 km)

niebieski
Pieszo i Nordic Walking

(44.7 km)

Mirosławiec
>
Toporzyk
>
Mirosławiec Górny
>
Mirosławiec
zielony
Pieszo i Nordic Walking

(18.2 km)

Mirosławiec
>
Łowicz Wałecki
zielony
Pieszo i Nordic Walking

(13 km)

Pruchnowo
>
Drzewoszewo
>
Nakielno
czerwony
Rowerem

(31.8 km)

Mirosławiec
>
Mirosławiec Górny
>
Mirosławiec
zielony
Rowerem

(35.3 km)

Orle
>
Mirosławiec Górny
>
Toporzyk
>
Piecnik
>
Drzewoszewo
żółty
Rowerem

(31.8 km)

Drzewoszewo
>
Brzeźno
>
Górnica
>
Laski Wałeckie
>
Toporzyk
niebieski
Rowerem

(35 km)

Drzewoszewo
>
Drzewoszewo
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.