Pieszo i Nordic Walking

MIROSŁAWIECKA PĘTLA

(44.7 km)

01
Mirosławiec
>
02
Toporzyk
>
03
Mirosławiec Górny
>
04
Mirosławiec
niebieski

szlak

niebieski

Szlak prowadzi głównie drogami utwardzonymi i asfaltowymi. Zdarzają się też odcinki leśne, gruntowe, z urozmaiconą rzeźbą terenu, ale trasa jest łatwa do pokonania na całej długości dostępna dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking. Po drodze mijamy liczne zabytki i leśne jeziora.

Wędrówkę warto zacząć od Mirosławca. Miasto powstało w średniowieczu, lecz jego rozwój obecnie związany jest najbardziej zwojskowością. Stanowiło również ważny element Wału Pomorskiego podczas II Wojny Światowej.
Przy PKS umiejscowiony jest zabytkowy kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – budowla zbudowana przez von Blankenburgów w 1721 r. z neogotycką wieżą dobudowaną w latach 1883-1885. Ponadto warto zwiedzić wystawę Muzeum Walk o Wał Pomorski z Salą Historii Lotnictwa Wojskowego w Mirosławcu i odnowioną ekspozycją terenową, oraz Regionalny Ośrodek Żubra, prowadzone przez Ośrodek Kultury w Mirosławcu.

Z miasta docieramy szlakiem do Łowicza Wałeckiego. Tutaj węzeł z zielonym szlakiem pieszym, którym możemy podążyć do bazy nad jeziorem Kosiakowo, a dalej malownicze jezioro leśne Orle Wielkie. Kilka kilometrów za wsią Orle położone jest jezioro Gniewosz, nazywane też Harcerskim. Tutaj znajduje się duże miejsce odpoczynku oraz plaża z pomostem.

W Mirosławcu Górnym, osiedlu wojskowym przy 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych, na uwagę zasługuje odnowiony samolot – pomnik Lotnika z tablicą umieszczoną przy samolocie Lim-6M upamiętniającą żołnierzy, którzy zginęli w wojskowych wypadkach lotniczych oraz pomnik, upamiętniający katastrofę wojskowego samolotu CASA, który wydarzył się 23 stycznia 2008 roku.

Drogami leśnymi dotrzemy do Jezioro Pogorzalskiego (Kocie,Kacze), przy którym znajduje się miejsce odpoczynku z drewnianymi ławeczkami. Dobrą drogą leśną docieramy do wsi Toporzyk. We wsi, na niewielkim wzniesieniu znajdziemy perełkę – zabytek II klasy – kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela z 1 poł. XVIII wieku, z zewnętrzną dzwonnicą i dzwonem z 1865 roku. Posiada konstrukcję zrębową, na kamiennym fundamencie. Wewnątrz strop belkowy i chór muzyczny oraz renesansowy ołtarz z amboną, wykonany w z 2 połowie XVII w.. Nieopodal umiejscowione są zabudowania dawnego dworu oraz XIX wieczny cmentarz.

Z kolei dalej, we wsi Hanki możemy spotkać zabudowę ryglową, starą gorzelnię i zabytkowy XIX wieczny cmentarz. Po drodze za wsią mijamy kolejne malownicze jeziorko leśne – Hanki. Przy jeziorze warto spojrzeć w prawo, i wypatrzeć stary cmentarz ewangelicki z XIX wieku. Znajdziemy tutaj ładne nagrobki, tak charakterystyczne dla dawnych, niemieckich mieszkańców ziem. Dalej, idąc w kierunku jeziora Kosiakowo, docieramy do największej plaży gminy Mirosławiec a następnie w powrotem do Mirosławca.

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.