Rowerem

ORLE – DRZEWOSZEWO

(35.3 km)

01
Orle
>
02
Mirosławiec Górny
>
03
Toporzyk
>
04
Piecnik
>
05
Drzewoszewo
zielony

szlak

zielony

Szlak ma charakter liniowy. W dużej części przebiega lasami, po drogach o różnym rodzaju nawierzchni, od asfaltu po drogi gruntowe. Do atrakcji na szlaku można zaliczyć jeziora leśne z plażami i miejscami odpoczynku. Mamy również fragment w rezerwacie przyrody Wielki Bytyń, z największym jeziorem Bytyń Wielki.
W Toporzyku zobaczymy kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela z 1 poł. XVIII wieku, z zewnętrzną dzwonnicą i dzwonem z 1865 roku. Posiada konstrukcję zrębową, na kamiennym fundamencie. Wewnątrz strop belkowy i chór muzyczny oraz renesansowy ołtarz z amboną, wykonany w z 2 połowie XVII w. Nieopodal umiejscowione są zabudowania dawnego dworu oraz XIX wieczny cmentarz.
We wsi Piecnik umiejscowiony jest park pałacowy z 1 połowy XIX wieku oraz szachulcowy kościół z XVIII wieku – chorągiewka na dachu ma datę 1710 rok. W parku, położonym nad jeziorem, który jest niewątpliwą atrakcją przyrodniczą wsi, znajdziemy dorodne okazy drzew w tym: lipy, klony, kasztanowce, świerki oraz dwa wielkie dęba o obwodach 620 i 500 cm. Park jest pozostałością założenia pałacowo-parkowego zniszczonego niestety w1945 roku – z dworu pozostały jedynie ruiny.

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.