Położenie Mirosławca
Miasto znajduje się w południowo-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w zachodniej części powiatu wałeckiego.
Historia
Pierwsze wiadomości o istnieniu miasta sięgają roku 1303. Pierwotnie osada nosiła nazwę Nowy Friedland (Neue Friedland). Po raz pierwszy Mirosławiec wymieniony jest w przywileju wystawionym 2 lutego 1314 roku przez Henryka i Jana z rodu Wedlów, dzięki któremu ulokowano miasto na prawie magdeburskim. Dokument powyższy stworzył pomyślne warunki dla rozwoju miasta. Nowy Friedland był prywatną własnością, wchodzącą w skład dóbr friedlandzkich. Nazwa ta została prawdopodobnie przyjęta przez kolonistów niemieckich z Meklemburgii.
W ciągu dwóch ostatnich stuleci Mirosławiec zasłynął jako jeden z największych w północno-wschodniej Europie dostawców gęsich piór wykorzystywanych w piśmiennictwie (tzw. Skrzydlaki). Rozwijał się również prężnie handel skórami, wełną i miodem. Rocznie odbywało się 7 jarmarków, a z rzemiosła najlepiej rozwijało się bednarstwo. Pod koniec II wojny światowej Mirosławiec znalazł się w pasie umocnień Wału Pomorskiego. W czasie działań wojennych miasto uległo znacznemu zniszczeniu. Szczególnie ucierpiało zabytkowe stare miasto. Do dzisiaj można podziwiać jego część wraz z ruinami zespołu pałacowo – parkowym, otoczonym fosą.
Zabytki i atrakcje turystyczne
Wart zobaczenia jest z pewnością unikatowy, drewniany kościół w Toporzyku. Wzniesiony w 1580r. jest jednym z najstarszych zabytków sakralnych w regionie.
W samym Mirosławcu zobaczyć możemy fundamenty późnośredniowiecznego zamku rodziny von Wedlów czy Muzeum Walk o Wał Pomorski. Miasto, chcąc promować wiedzę o historii i militarystyce organizuje co roku Festyn Lotniczy. Oprócz pokazów lotów widzowie mogą też obejrzeć skoki spadochronowe, desantowanie żołnierzy ze śmigłowca oraz pokazy gaszenia pożarów z powietrza.
Przyroda
Mirosławiec wykorzystuje swoje atrakcyjne położenie i ma przyrodniczo wiele do zaproponowania. Atrakcją jest z pewnością Dzika Zagroda, w której na kilku hektarach żyją rysie i żubry. Odwiedzający mogą obserwować zwierzęta z kładki znajdującej się 3 m nad ziemią lub wieży obserwacyjnej.
Dla miłośników spacerów idealnym miejscem będą szlaki wyznaczone między jeziorami Bobkowym i Głębokim w rezerwacie Wielki Bytyń czy nad jeziorem Pogorzalskim.