Historia
Nadanie praw miejskich chełmińskich dla Białego Boru nastąpiło w 1382 r., a potwierdzenie w 1395 r. Dokument lokacyjny Biały Bór otrzymał od Wielkiego Mistrza Zakonu Konrada Zóllnera von Rotensteina. Przerwanie przez Polskę połączenia Zakonu z Nową Marchią przyczyniło się do rozwoju gospodarczego miasta. Niestety w roku 1408 wielki pożar zahamował rozwój gospodarczy i urbanistyczny w Białym Borze. W kolejnym stuleciu miasto było jeszcze 3 razy niszczone przez pożary, spłonęły m.in. doszczętnie 74 domy, kościół ewangelicki, ratusz, młyny oraz 20 stodół.
Oferta turystyczna
Gmina Biały Bór leży woj. zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim. Zajmuje obszar 270 km2 i liczy ok. 5300 mieszkańców. Biały Bór to region lasów i jezior. Dobrze wyposażona baza noclegowa, ośrodki wypoczynkowe oraz gospodarstwa agroturystyczne zapraszają do kameralnego wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku.
Letniego, wakacyjnego klimatu miejscowości nadaje malowniczo usytuowana plaża miejska nieprzerwanie od kilku lat uznawana za Najlepsze Kąpielisko Śródlądowe woj. Zachodniopomorskiego. Dwa ośrodki wypoczynkowe nad jeziorem dostarczają wielu atrakcji (m.in. bogato wyposażona baza sprzętu pływającego, tor łuczniczy, kort do tenisa oraz place zabaw dla dzieci). Na terenie ośrodków dostępna jest zróżnicowana baza gastronomiczna, pole namiotowe i campingowe.
Niezapomnianym przeżyciem dla turystów może być “wspinaczka” po 250-metrowym nasypie piaskowym zwanym “Górą Pomorską”. Miejsce to przedstawia niespotykany widok na lasy i jeziora – to naprawdę warto zobaczyć! Wielu śmiałków każdego roku zmaga się z górą podczas odcinków specjalnych zawodów motocrossowych.
Znawcom i miłośnikom przyrody mamy do zaoferowania dwa wodne rezerwaty przyrody: jez. Iłowatka i jez. Głębokie (lobeliowe). Urokliwe i tajemnicze miejsca pozwalają na niezapomniane chwile obcowania z przyrodą.
Obok plaży wzdłuż jez. Łobez rozciąga się ścieżka przyrodniczo-leśna. To miejsce rodzinnych spacerów, podczas których można odbyć “Lekcję dendrologii”, czy zagrać na “Leśnych cymbałach”. To również okazja do poznania historii, bowiem wzdłuż ścieżki przebiega Szlak “Zapomnianych fortyfikacji”, gdzie turysta może zwiedzić bunkry z okresu II wojny światowej, poznać ich schemat konstrukcyjny oraz przeznaczenie. Dla miłośników Nordic Walkingu mamy do zaoferowania leśne trasy o różnym stopniu trudności, z wieloma miejscami odpoczynku i relaksu.
Biały Bór to jeden z najbardziej aktywnych ośrodków kultury ukraińskiej. Wyjątkowa i niespotykana pod względem architektonicznym greckokatolicka cerkiew projektu prof. J. Nowosielskiego rokrocznie przyciąga wielu znawców i miłośników sztuki, to miejsce odbywających się festiwali i przeglądów muzyki sakralnej z udziałem wybitnych i znanych chórów. Siłą Białego Boru jest funkcjonująca tu wspólnota dwóch kultur, które wzajemnie się wzbogacają – Polacy i Ukraińcy – Sąsiedzi i obywatele.