ciekawe miejsca zabytki

Kościół pw. św. Wojciecha w Sępolnie Wielkim

Sępólno Wielkie

Siedemnastowieczny, ryglowy kościół pw. św. Wojciecha w Sępolnie Wielkim należy do wyjątkowych zabytków. Data jego budowy – 1685 r. – widnieje na wieńczącej wieżę metalowej chorągiewce. Są tam również inicjały fundatora AVM. Był to przedstawiciel rodziny von Münchow,ówczesnych właścicieli wsi.
Szczególnie cenny jest wystrój świątyni. Ołtarz i ambonę wykonał ten sam warsztat snycerski pod koniec XVII w. Dolny obraz na ołtarzu przedstawia scenę Objawienia Pańskiego. Na środkowym widnieje fundatorka ołtarza Elisabeth von Münchow z domu Köhler, która modli się przed ukrzyżowanym Jezusem. W 1698 r., po śmierci męża Berndta von Münchowa, Elisabeth ufundowała wystrój świątyni. Trzeci obraz przedstawia scenę Zmartwychwstania. Na ołtarzu widnieją też herby małżonków Elisabeth i Berndta.
Siedemnastowieczną metrykę ma również empora chóralna z balustradą ozdobioną alegorycznymi malowidłami. Przy wschodniej ścianie znajdowała się niegdyś empora z siedzeniami przeznaczonymi dla patronów. Niestety, nie dotrwała do naszych czasów.

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.