Jezioro Bobięcińskie Wielkie (z grodziskiem)

Jezioro Bobięcińskie Wielkie należy do największych atrakcji turystycznych w regionie. Oferuje świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, w tym żeglarstwa. Ma niezwykle urozmaiconą linię brzegową i kilka wysp. Jezioro jest siedliskiem licznych gatunków dzikiego ptactwa. Występują tam m.in. lęgowiska traczy nurogęsi i czernicy. Jest to też największy zbiornik wodny w Polsce zaliczany do kategorii jezior lobeliowych (524 ha).

Uwagę zwraca krystalicznie czysta woda.

Na największej wyspie Buszowe Grądy (niem. Buchwerder) archeologowie odkryli ślady wczesnośredniowiecznego grodu i osady otwartej, datowanych na IX-XII w. Co więcej, podczas badań dokonanych przez płetwonurków-archeologów odkryto relikty drewnianego mostu w postaci 500 pali i innych drewnianych elementów.

Przeprawa mostowa łączyła wyspę z południowo-zachodnim brzegiem i była użytkowana przez około 60 lat. Badania dendrochronologiczne pozwoliły określić czas powstania mostu na XII w. W rejonie mostów znaleziono liczne artefakty: ok. 100 fragmentów naczyń ceramicznych, 13 żeleźców toporów, trzewik pochwy miecza oraz kilkumetrowe, jednopienne łodzie dłubanki.

Inne wczesnośredniowieczne grodzisko znajduje się na jeziornym półwyspie, na południowy zachód od wyspy.

Cechy Obiektu:
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.