zabytki

Kościół św. Anny w Strącznie

Strączno

Pierwsza wzmianka o kościele w Strącznie pochodzi z 1490 r. We wsi rozegrały się wtedy dramatyczne wydarzenia. Niejaki Henning, pleban ze Strączna, został pozwany przez mnicha Michała – augustianina ze Szczecinka – do wałeckiego sądu, za spoliczkowanie i zranienie do kości. Henning miał ponadto wyrzucić mnicha z domu. Oskarżony, broniąc się, twierdził, że zakonnik przebywał w domu plebana (leżącym w sąsiedztwie kościoła w Strącznie) w towarzystwie kobiet i innych świeckich osobników. Michał, pomimo swego duchownego stanu, miał zachowywać się zuchwale i grać w kości. Co więcej, wdał się w burdę z jakimś chłopem z Rutwicy i zranił go, uderzając nieszczęśnika krzesłem. Ponadto, kiedy pleban Henning ze Strączna przywoływał go do porządku, Michał natarł na niego z furią i poranił.
W 1524 r. Maciej Tuczyński z Tuczna, właściciel większej część Strączna, zaprezentował kapłana Tomasza jako dobrego kandydata na nowego plebana w Strącznie. Synowie Macieja przyjęli wiarę protestancką i kościół we wsi stał się na kilkadziesiąt lat ewangelickim zborem. Na przełomie XVI i XVII w. w wyniku w ruchu kontrreformacyjnego Kościół katolicki odzyskał tę świątynię.

W XVI w. we wsi istniała drewniana budowla świątyni, którą w 1640 r. zastąpił nowy, drewniany kościół. Mijały stulecia i w 1853 r., lub według innych źródeł w 1864 r., doszło do pożaru kościoła. Właścicielem majątku ziemskiego i patronem świątyni był wówczas Albert Stendell. To on przy wsparciu miejscowych parafian sfinansował w 1867 r. budowę nowego ceglanego kościoła ze strzelistą okrągłą wieżą, który możemy podziwiać do dziś.
Do najciekawszych elementów wyposażenia kościoła w Strącznie należy ołtarz główny z obrazem przedstawiającym św. Annę i jej córkę Marię. Anna trzyma na kolanach księgę, atrybut tej świętej. Po obu stronach obrazu umieszczono figury świętych Pawła i Piotra. Uwagę zwraca osiemnastowieczna chrzcielnica z figurami przedstawiającymi Jana Chrzciciela i Jezusa Chrystusa. Do zabytkowych elementów wystroju należy zaliczyć też ambonę, figurę Matki Boskiej i stare organy przechowywane w wieży.

 

Cechy Obiektu:

Obiekt Całoroczny

Rok budowy:

1486

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.