Jezioro Strzeleckie

Martew

Jezioro Strzeleckie położone jest około 3 km od Tuczna. Dojazd do zbiornika dogodny: około 300 m drogą polną od szosy Tuczno – Człopa. W kierunku północno-zachodnim od zbiornika znajduje się wieś Martew.

Strzeleckie ma kształt wydłużony w kierunku północno-zachodnim, jest akwenem zamkniętym o średnio rozwiniętej linii brzegowej. Powierzchnia jeziora wynosi – 6,52 ha, w tym lustra wody – 5,83 ha, długość – 600 m, szerokość maksymalna – 200 m, średnia – 109 m, długość obrzeża – 1432 m. Średnia głębokość – 2 m. Dno zbiornika jest równe o charakterze torfowym, zamulone.

Akwen bogaty jest pod względem florystycznym. W pasie oczeretów i trzcin występują: oczeret jeziorny, trzcina pospolita, pałka wąskolistna i manna mielec. W pasie roślinności wynurzonej: rdest zimnowodny, grążel żółty i babka wodna. W pasie roślinności zanurzonej: strzałka wodna, wywłócznik okółkowy, dużo rzęsy wodnej i moczarki kanadyjskiej. Zbiornik jest typu linowo-szczupakowego. Na początku lat 1990 jezioro to uważane było za jedno z rybniejszych w okolicy. Występowały tam: węgorz, płoć, leszcz, karaś, lin, a także karp – pochodzący głównie z zarybień. Przed kilku laty wystąpiła silna przyducha ryb i pogłowie ich – zwłaszcza szlachetniejszych gatunków – radykalnie zmalało. Chcąc ratować sytuację i doprowadzić do odrodzenia rybostanu w tym jeziorze, Zarząd Nadnoteckiego Okręgu PZW w Pile oraz koło “Wodnik” w Tucznie – przy wsparciu finansowym Zarządu Miasta i Gminy w Tucznie – przeprowadziły jego intensywne zarybienie.

Użytkownikiem jeziora jest Polski Związek Wędkarski.

Dla wędkarzy

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.