Jezioro Lubicz Wielki (Duży)

Tuczno, Nowa Studnica

Jezioro Lubicz Wielki, zwane również Lubicz Duży, jest zbiornikiem rynnowym położonym w kierunku północno-południowym. Od strony wschodniej i zachodniej zbiornik otaczają strome zbocza, które porastają lasy mieszane. Zajmują one 85 proc. zlewni tego akwenu.

Powierzchnia ogólna zbiornika wynosi – 34,55 ha, długość – 1400 m, szerokość – 280 m, średnia szerokość – 248 m, długość obrzeża – 3400 m, głębokość maksymalna – 6,4 m, średnia – 2,9 m. Lubicz Wielki jest największym zbiornikiem w ciągu akwenów położonych w systemie rzeki Płocicznej. Odcinkiem cieku bez nazwy połączony jest właśnie z tą rzeką. W niewielkiej odległości od Lubicza Wielkiego położone są jeziora: Lubicz Mały i Czarne. Dojechać do zbiornika można 1,5-kilometrowym odcinkiem drogi polnej wiodącej od drogi Hanki – Nowa Studnica. W kierunku północno-wschodnim znajduje się wieś Płociczno.

Jezioro pod względem rybackim jest typu linowo-szczupakowego. Gatunkiem dominującym w połowach jest płoć. Oprócz niej występują: szczupak, okoń, lin, węgorz.

Obrzeża jeziora w ponad 80 proc. porośnięte są wąskim pasem trzciny pospolitej. Roślinność zanurzoną reprezentuje wywłócznik. W części północnej i południowej znajdują się stanowiska roślinności o liściach pływających. Są to głównie: grążel żółty i rdest ziemnowodny. W pobliżu akwenu brak jest zabudowań. Stanowi on enklawę ciszy. Można tam przyjemnie spędzić czas z wędką i plecakiem.

Użytkownikiem jeziora jest Zakład Rybacki Spółka Jawna w Wałczu.

Cechy Obiektu:
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.