W 1974 r. w dwudziestą dziewiątą rocznicę „wyzwolenia” Mirosławca odsłonięto pomnik w postaci czołgu T-34. Forma monumentu jest zresztą adekwatna do przebiegu walk, gdyż czołgiści 1 Brygady Pancernej ponieśli w ich wyniku ciężkie straty. Obelisk z czołgiem stał się ważnym elementem wizerunku miasta i tożsamości jego mieszkańców. Na tablicy będącej elementem pomnika napisano (pisownia oryginalna):
PAMIĘCI ŻOŁNIERZY 1 DYWIZJI PIECHOTY IM. T. KOŚCIUSZKI, 2 DYWIZJI PIECHOTY IM H. DĄBROWSKIEGO, WARSZAWSKIEJ BRYGADY PANCERNEJ IM. OBROŃCÓW WESTERPLATTE I 4 PUŁKU CZOŁGÓW CIĘŻKICH POLEGŁYCH 10 I 11 LUTEGO 1945 ROKU W WALKACH O WYZWO- LENIE MIROSŁAWCA. SPOŁECZEŃSTWO MIA- STA 11 LUTY 1974.
Na wieży czołgu widnieje numer taktyczny 210, która to cyfra oznaczała czołg dowódcy 1 kompanii 2 batalionu czołgów 1 Brygady Pancernej. Faktycznie czołgi tej kompanii dokonały na Mirosławiec pierwszego ataku, który zakończył się znacznymi stratami po stronie polskiej. Miasto zdobyto po włączeniu się do walki 1 i 2 Dywizji Piechoty oraz 4 Pułku Czołgów Ciężkich. Maszyna, której użyto jako obelisku, nie brała udziału w walkach, lecz pochodziła z jednostki wojskowej w Stargardzie.