Wzniesiony w latach 1935-1936 B-Werk West, czyli zachodnie dzieło o odporności B, jest nie tylko najpotężniejszą budowlą GW „Cegielnia”, lecz również na całym Wale Pomorskim. Zarówno określenie B-Werk West, jak też GW „Cegielnia” nie są nazwami oryginalnymi, lecz zostały wymyślone przez powojennych badaczy fortyfikacji. To miano grupy warownej pochodzi od niewielkiej cegielni, która znajdowała się w pobliżu. Zachowały się natomiast oryginalne sygnatury obiektu – D.Kro- .S.5 i E/c/13.
B-Werk Zachód składał się z dwóch części – bloku głównego oraz wysuniętego bloku bojowego. Łączył je podziemny chodnik o długości 85 m, który dziś jest niedostępny.
Blok główny liczył 50 metrów długości i mógł pomieścić około 50 żołnierzy, którzy należeli do załogi schronu lub obsady systemu transzei. Tym drugim blok oferował bezpieczne miejsce wypoczynku lub schronienie podczas nawał artyleryjskich.
Uzbrojenie B-Werku West stanowiły dwa ckm MG08 oraz dwa karabiny maszynowe MG34/42.
Dominujące położenie wzgórza 128 stwarzało doskonałe warunki do prowadzenia ognia.
Blok główny posiadał stanowisko ogniowe dla dwóch karabinów maszynowych w sześciostrzelnicowej kopule pancernej20P7. Ponadto wejścia osłaniało stanowisko ogniowe ckm MG08 osłonięte płytą pancerną 6P7 o grubości 20 mm. Płyta posiadała strzelnicę dla ckm i przeziernik do prowadzenia obserwacji. Ogień tego ckm osłaniał również zapole B-Werku Ost. Wysunięte stanowisko ogniowe uzbrojone było w ckm MG08, osłonięty trzystrzelnicową kopułą pancerną 2P7.
W bloku głównym znajdowało się też stanowisko obserwatora artyleryjskiego osłonięte kopułą pancerną 21P7. Stanowiska ogniowe i obserwacyjne oznacza się zwykle następującymi sygnaturami: Pz.W.951 – stanowisko ckm osłaniające wejścia, Pz.W.952 – wysunięte stanowisko z kopułą trójstrzelnicową 2P7, Pz.W.953 – stanowisko z sześciostrzelnicową kopułą 20P7, Pz.W.954 – stanowisko obserwatora artylerii. Podobno przed laty część tych sygnatur była jeszcze do odczytania na ścianach obiektu.
Blok główny jest dość dobrze zachowany. Zniszczone zostały stanowiska ogniowe, obserwacyjne oraz kompleks pomieszczeń wejściowych bloku głównego.