historia muzyka/kultura/sztuka

Festiwal Kultury Żydowskiej “Most pamięci”

11:00
4 kwietnia 2023
5 kwietnia 2023
18:00
Wałeckie Centrum Kultury
Wałcz
Wałeckie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na I Festiwal Kultury Żydowskiej „Most pamięci”.
Projekt „Most pamięci” jest wyrazem szacunku dla gminy żydowskiej w Wałczu, która do 1940 roku stanowiła ważną i integralną część społeczności miejskiej. Jest również istotny w związku z pochodzeniem części mieszkańców Wałcza z Korca – miasta na Ukrainie, w którym istniała liczna gmina żydowska, po wojnie przesiedlona do naszego miasta.
Czy wiecie, że Wałeckie Centrum Kultury wybudowane zostało na terenie zniszczonych w “Noc kryształową” kirkutu i synagogi?
Ważne, byśmy mieli świadomość istnienia kultury żydowskiej w Wałczu, aby pamięć o historii miasta i związanych z nim Żydów nie zginęła. Ważne jest także, byśmy kształtowali i pielęgnowali w sobie postawy tolerancji i zrozumienia dla innej kultury.
W ramach Festiwalu Wałeckie Centrum Kultury zaprasza na:
– „Żydzi w Wałczu i z Wałcza” – historie wybrane – wykład Piotra Wojtanka – historyka, członka Regionalnego Towarzystwa Historycznego Ziemi Wałeckiej, badacza historii ludności żydowskiej w Wałczu i ziemi wałeckiej, autor artykułów: „Jak wałecki Żyd Japończyków historii uczył”, „Materiały źródłowe do dziejów ludności żydowskiej z ziemi wałeckiej, cz. 1 i cz.2″, „Żydzi w Tucznie. Historie wybrane”
– „Ocalić od zapomnienia” – wystawę archiwalnych zdjęć synagog, które znajdowały się w powiecie wałeckim
– koncert Trio Bastarda „Nizozot” – zespołu powołanego do życia przez Pawła Szamburskiego (klarnet), Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) oraz Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy). Artyści podejmują próbę reinterpretacji muzyki dawnej oraz stworzenia na jej podstawie autorskiego języka dźwiękowego. Więcej o koncercie w wydarzeniu – https://www.facebook.com/events/1999594190375923
– spotkanie i dyskusję z Krzysztofem Bielewskim „Kto zniszczył cmentarze żydowskie w Polsce”?
___________________________________
Program Festiwalu:
4 kwietnia 2023 r.
11.00 wykład Piotra Wojtanka
„Żydzi w Wałczu i z Wałcza” – historie wybrane
12.00 otwarcie wystawy „Ocalić od zapomnienia”
18.00 koncert Trio Bastarda „Nizozot”
5 kwietnia 2023 r.
17.00 spotkanie i dyskusja z Krzysztofem Bielewskim
„Kto zniszczył cmentarze żydowskie w Polsce”?
___________________________________
Festiwal Kultury Żydowskiej nazwaliśmy “Mostem pamięci”, ponieważ zależy nam na ukazaniu pomostu pomiędzy kulturami polską, żydowską ale też ukraińską. W nawiązaniu do lokalnej historii, jak również do kryzysu migracyjnego, pielęgnowanie pamięci o naszych korzeniach i tożsamości jest niezwykle ważnym zadaniem.
___________________________________
Wstęp wolny. Rezerwacja miejsc na wydarzenia pod nr tel. 512 207 877, na koncert obowiązują wejściówki do odbioru w kasie WCK od czwartku do niedzieli w g. 16.00-20.00
_______________________________
Projekt dofinansowany jest przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Do zobaczenia!
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.