muzyka/kultura/sztuka

Bastarda Trio – koncert w ramach I Festiwalu Kultury Żydowskiej, Wałeckie Centrum Kultury

18:00
4 kwietnia 2023
Wałeckie Centrum Kultury
Wałcz
pl. Zesłańców Sybiru 3, 78-600 Wałcz
Wałeckie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na koncert “Bastarda Trio” w ramach I Festiwalu Kultury Żydowskiej. Zespół zaprezentuje utwory z najnowszego, trzypłytowego wydawnictwa “NIZOZOT”.
Koncert odbędzie się 4 kwietnia 2023 r. o godz. 18.00 w Wałeckim Centrum Kultury.
Wstęp wolny, obowiązują wejściówki.
(Wejściówki do odbioru w kasie WCK od 16 marca. Przypominamy, że kasa jest czynna od czwartku do niedzieli w godz. 16.00-20.00)
Serdecznie zapraszamy!
Festiwal Kultury Żydowskiej dofinansowany jest środków Żydowskiego Instytutu Historycznego.
O wydawnictwie “NIZOZOT”
_____________________________
Niguny, czyli melodie; mistyczne pieśni bez słów; modlitwy.
Rozwój tej formy muzycznej w kulturze chasydzkiej datuje się na XVIII / XIX wiek.
Zespół Bastarda (Szamburski, Pokrzywiński, Górczyński) sięga do spuścizny trzech klanów chasydzkich: dynastii Modrzyc, Szapiro oraz Koźnic.
Tytułowy “Nizozot” to termin odnoszący się do boskiego aktu twórczego, na który składają się trzy etapy.
W pierwszym iskierki miłości umieszczone zostają w szklanym naczyniu, następnie naczynie pęka, aby uruchomić proces rozproszenia iskier po całym świecie. Dusze ludzkie, jak i wszystkie rzeczy stworzone ex nihilo zawierają zatem owe “iskry” świętości, które są ich pochodzeniem, siłą życiową, ich prawdziwą istotą.
Muzycy tria Bastarda odkrywają przed nami uniwersalne piękno żydowskich melodii, ale jednocześnie pragną opowiedzieć własną historię – eksplorując i filtrując tradycyjne pieśni oraz bogate źródła historyczne przez ukształtowany już język zespołu.
Dla autorskich aranżacji oraz rekompozycji inspirująca staje się zatem wewnątrzmuzyczna, strukturalna oraz narracyjna siła nigunów.
To muzyczne opowieści o radości i smutku, o brutalnej walce i czystej duchowości, o życiu w pełnym spektrum doznań i emocji, opowieści, które stanowią niejako istotę chasydyzmu – zawsze oscylującego między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną, ekstatyczną niemal afirmacją życia.
O Bastarda Trio
_____________________________
Zespół powołany do życia w 2017 roku przez Pawła Szamburskiego (klarnet), Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) oraz Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy). Ten jedyny w swoim rodzaju zestaw instrumentów umożliwił muzykom wykreowanie wyjątkowego brzmienia zespołu, które stało się wyznacznikiem stylu i unikalną cechą Bastardy.
W krótkim czasie Trio wykształciło własny język muzyczny, który stał się narzędziem do przetwarzania i komponowania nowej muzyki, czerpiącej inspiracje z wielu intrygujących źródeł – od średniowiecznej i renesansowej polifonii, poprzez XIX-wieczne chasydzkie Niguny, po muzykę tradycyjną z różnych zakątków świata (Portugalia, Polska, Litwa, Białoruś). Te zróżnicowane gatunki i teksty kultury stają się dla Bastardy jedynie puntem wyjścia do własnych kompozycji i improwizacji, wczesnobarokowa metoda “alla bastarda” zostaje użyta w całkowicie nowym kontekście. W ten sposób muzyczne tradycje minionych epok płynnie przekształcają się w oryginalną, bardzo osobistą i na wskroś współczesną wypowiedź artystyczną. Sukces pierwszych trzech albumów nagranych w trio sprawił, że Bastarda stała się jednym z najciekawszych zespołów kameralnych na polskiej scenie
muzycznej. Kolejne cztery albumy to seria wyjątkowych współprac Tria z artystami z Polski i zagranicy (m.in. zespół Sutari, holenderska orkiestra Holland Baroque, czy portugalski wokalista Joao de Suousa) – również bardzo dobrze odebranych przez krytykę i słuchaczy.
W ostatnich latach zespół tworzył także nowe programy, komponowane specjalnie na zamówienie festiwali (m.in.Warszawska Jesień, Unsound Festival, Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Maz.) oraz instytucji kultury (program “Polscy kompozytorzy muzyki filmowej” przygotowany na 85-lecie radiowej Dwójki, czy “Faraon” zrealizowany dla FINA). Za muzykę do słuchowiska „Krakus” C.K. Norwida w reżyserii D.Błaszczyka Bastarda otrzymała Nagrodę im. J.Hajduna na XXI Festiwalu DWA TEATRY Zamość 2022.
Trio doceniane jest również na arenie międzynarodowej. Już po wydaniu pierwszej płyty zespół zaproszony został jako partner międzynarodowego projektu badawczego HERA “Sound Memories. The Musical Past in Late – Medieval and Early Modern Europe” – realizowanego przez wiodące europejskie Uniwersytety.
Niewątpliwym sukcesem jest także wydanie płyty w renomowanej wytwórni Pentatone i związane z tym wydawnictwem trasy koncertowe w Holandii (występy w tak prestiżowych miejscach jak m.in. Het Concertgebouw w Amsterdamie).
Wydawniczo i środowiskowo grupa związana jest z wytwórnią Lado ABC oraz Audio Cave.
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.