Jezioro Duże i plaża miejska

Jastrowie

ul. Jeziorna 3, Jastrowie, Poland

Kąpielisko przy jastrowskim jeziorze Dużym (zwanym wcześniej Miejskim lub Leśnym) swoją historią sięga początków XIX wieku. W latach 1817-21 przekopując kanał łączący jezioro z rzeką Gwdą oraz jeziorem Małym obniżono poziom wody w jeziorze o 2 metry, tworząc tereny pod plażę. Wypływająca z jeziora woda dała możliwość napędzenia koła młyńskiego. W miejscu
młyna w XX wieku wybudowano hotel i restaurację o wysokim standardzie Seemühlee. Obecnie mieści się tam pensjonat Uroczysko.


W roku 1928 na plaży miejskiej wybudowano kompleks obiektów służących obsłudze kąpieliska. W roku 1931 cieszący się dużą popularnością obiekt rozbudowano. Plaża miała oddzielne kąpielisko dla pań, oraz tak zwaną Familienbad. W ciepłe, letnie wieczory plaża i otaczające je ścieżki cieszyły się dużą popularnością. Już w sezonie letnim 1932 roku kąpielisko odwiedziło blisko 30 tys. osób (Jastrowie liczyło wówczas około 6 tys. mieszkańców), co daje dziennie kilkuset odwiedzających.
Na obiekcie funkcjonowały kawiarnie, przy pomostach zainstalowano trampoliny. Po przeciwnej stronie jeziora rozmieszczono szereg domków letniskowych.
Do odwiedzenia kąpieliska zachęcał okolicznościowy stempel pocztowy, który w otoku zawierał napis: Besucht das idyllische Jastrower Waldseebad Odwiedź idylliczne jastrowskie kąpielisko.
Prawdopodobnie w czasie II wojny światowej w obiektach kąpieliska umieszczono magazyn i zakład zajmujący się naprawą m.in. aparatów telefonicznych służących obsłudze armii. Przed
ewakuacją, nie mogąc wywieźć naprawianego sprzętu, spalono go wraz z obiektami kąpieliska.
Do czasów obecnych pozostał jedynie budynek przebieralni. Planuje się restaurację kąpieliska w stylistyce nawiązującej do ocalałej przebieralni.
W latach 2013-14 wykonano prace remontowe obiektów znajdujących się na plaży oraz zakupiono nowoczesny sprzęt pływający, kosze plażowe i leżaki. Na terenie plaży znajduje się obecnie plac zabaw dla dzieci, plenerowa siłownia, boisko do siatkówki plażowej. W sezonie czynny jest sklepik, mała gastronomia i wypożyczalnia sprzętu pływającego.

Nadleśnictwo Jastrowie wykonało i poprawiło ścieżki pieszo-rowerowe przebiegające w okolicy jeziora.
Inwestycje zrealizowano ze środków PO Ryby – „Zrównoważony rozwój sektorów rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013.

Cechy Obiektu:

Plaża Strzeżona

Dla wędkarzy

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.