Gwda

Jastrowie


Szlak kajakowy na Gwdzie liczy 136 kilometrów i zaczyna się nad jeziorem Studnica (woj. zachodniopomorskie). Jest bardzo urozmaicony, zróżnicowany krajobrazowo. Płynie się nim wśród pól, łąk, a także lasów i borów położonych na wysokich skarpach.
Znaleźć tu można odcinki kręte, z wartkim nurtem, ale także rozlewiska, jeziora i sztuczne zbiorniki wodne. Sieć elektrowni wodnych utworzonych na początku XX wieku na Gwdzie sprawia, że od czasu do czasu trzeba opuścić kajak i przenieść go na drugą stronę zapory. Szlak na Gwdzie zaliczany jest do średnio trudnych, na przebycie całej trasy potrzebne jest sześć do ośmiu dni.
Gwda stanowi wschodnią granicę gminy Jastrowie na odcinku około 14 kilometrów. Fragment pomiędzy Zalewem Jastrowskim a zaporą na elektrowni „Ptusza” (Jezioro Ptuszowskie) jest jednym z najbardziej urokliwych odcinków szlaku kajakowego. Rzeka na tym odcinku przepływa wzdłuż wysokiej skarpy porośniętej grądami i borami, linia brzegowa ma fantazyjny kształt, dużo jest skarp, odnóg i tajemniczych zakątków. Oprócz tego tuż za mostem na drodze Jastrowie – Złotów, przepływa się pod starym, żelaznym mostem kolejowym, zniszczonym w 1945 roku podczas walk o wyzwolenie Jastrowia.

Cechy Obiektu:

Dzika Plaża

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.