ciekawe miejsca fortyfikacje i umocnienia

Pzw.975

Śmiadowo

Był największym Panzerwerkiem grupy warownej “Góra Śmiadowska”. Pełnił rolę bloku wejściowego, a ponadto posiadał pomieszczenia socjalne oraz techniczne. Był też schronem bojowym o odporności B1. Wyposażono go w stanowisko bojowe osłonięte sześciostrzelnicową kopułą pancerną oraz stanowisko ckm osłaniające wejścia. Obiekt ten wysadzili po wojnie saperzy, przez co
kompletnie zrujnowana została górna kondygnacja.
Do schronu prowadziły dwa wejścia, które były bronione od zewnątrz przez stanowisko ogniowe ckm MG08. Za wejściami znajdował się przedsionek – śluza gazowa. Barierę dla intruzów stanowiły dwie zapadnie i strzelnice obrony wewnętrznej. Przez drzwi i korytarz można było przejść do obszernego pomieszczenia załogi, które połączone było ze stanowiskiem ogniowym z sześciostrzelnicową kopułą pancerną typu 20P7 lub 35P8.
Ponadto na górnej kondygnacji znajdowały się węzeł łączności, pokój dowódcy, magazyn amunicji, wartownia i izba opatrunkowa.
Dolna kondygnacja jest znacznie lepiej zachowana. Sześć pomieszczeń posiada stropy, pozostałe są zrujnowane i zasypane. Kondygnacja ta pełniła rolę socjalno-techniczną. Znajdowały się tam maszynownia, kuchnia, magazyny, toalety, izba żołnierska oraz pomieszczenie zbiornika na wodę i studnia.

Rok budowy:

1936

Ciemino, Łączno, Śmiadowo
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.