PolishEnglishGermanUkrainian
PolishEnglishGermanUkrainian
ciekawe miejsca

Pień dębu Kapitan Bruski Grab

Golce

Dąb otrzymał przed kilku laty nazwę „Kapitan Bruski Grab”. Nadleśnictwo Wałcz ustawiło przed dębem tablicę, na której znajduje się następujący opis:

Pomnikowe drzewo – Kapitan Bruski Grab. 29 lipca 2010 r. w spokojny, bezwietrzny dzień, pomnikowy dąb „Kapitan Bruski Grab” runął na drogę. Od trzystu lat rósł w okolicach Wałcza, będąc świadkiem wielu wydarzeń historycznych i przyrodniczych. Otrzymał imię po dowódcy oddziału partyzantów walczących na tym terenie, kapitanie Alojzym Bruskim ps. Grab. Ciekawostką jest fakt, że mimo upadku drzewa, nieuszkodzony pozostał znajdujący się w środku zmurszałego pnia obrazek Matki Boskiej, umieszczony tam przed laty przez nieznaną osobę.

Wokół kapliczki Matki Boskiej umieszczonej w pniu drzewa powstało kilka legend. Według jednej z nich w tym miejscu poległ
polski żołnierz. Można też usłyszeć, że kapliczka upamiętnia cudowne ocalenie Polaka, który ukrył się w spróchniałym pniu
drzewa przed ścigającymi go Niemcami. Zgodnie z trzecią legendą – w koronie wielkiego dębu ukazać się miała postać Matki Boskiej, która wypowiedziała słowa pocieszenia skierowane do młodej dziewczyny, która była robotnicą przymusową w jednym z pobliskich folwarków.

Cechy Obiektu:

Obiekt Całoroczny

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.