Odcinek Pilowmühle ciągnie się wzdłuż jeziora Dołgie, a następie wysokim, zachodnim brzegiem Piławy. Jako dogodny punkt startowy do zwiedzania tego odcinka najlepiej wybrać parking przy moście nad Piławą na wschód od Starowic.
Inna możliwość to wycieczka leśnym szlakiem z Liszkowa (wieś na zachód od Bornego Sulinowa), który wiedzie wzdłuż jeziora Dołgie, a następnie wzdłuż Piławy aż do wspomnianego parkingu. W jednej z publikacji książkowych spotkałem się nawet z bardzo adekwatną nazwą tego traktu „droga szlakiem bunkrów”. Idąc tym szlakiem, będziemy łatwo odnajdywać schrony bojowe znajdujące się w niewielkiej odległości, po jego lewej stronie.
Nazwa odcinka pochodzi od dawnego młyna Pilowmühle, który po 1945 r. nazywany był młynem Piławka. W tym miejscu znajdowała się przeprawa przez Piławę, którą łatwo było zablokować. Przeprawę monitorowały trzy bunkry, o zwiększonej klasie odporności B1. Odcinek Pil. powstał w terenie o znakomitych walorach obronnych. Barierę stanowiły jezioro Dołgie, dolina Piławy i ich zachodnie wysokie brzegi. W południowej części odcinka Piława rozlewała się szeroko w wyniku spiętrzenia woków, skutecznie odpierali natarcia sowieckich i polskich żołnierzy w lutym 1945 r. Ten najdłużej broniony odcinek Pommernstellung Niemcy opuścili dopiero w marcu 1945 r., kiedy obrona straciła sens, gdyż Wał Pomorski przerwano w kilku miejscach na północy i południu.