nekropolie ciekawe miejsca

Cmentarz wojenny

Wałcz
Al. Zdobywców Wału Pomorskiego, Wałcz

Cmentarz wojenny położony jest przy Alei Zdobywców Wału Pomorskiego, około 1 km na południowy zachód od wlotu ulicy Podgórnej. Przyjmuje się, że spoczywa na nim 4390 żołnierzy Wojska Polskiego, 1638 żołnierzy Armii Czerwonej i 52 robotników przymusowych, chociaż rzeczywista liczba zapewne jest nieco inna.

Decyzję o jego powstaniu władze miasta Wałcza podjęły w połowie 1949 roku, uznając, iż konieczne jest zgromadzenie w jednym miejscu polskich i radzieckich żołnierzy poległych na terenie powiatu wałeckiego w II wojnie światowej.

Było więc konieczne dokonanie ekshumacji w wielu miejscach regionu. Pierwsza ekshumacja miała miejsce 2 grudnia 1949 roku na ówczesnym Cmentarzu Wojskowym przy ulicy Bohaterów (obecna aleja Tysiąclecia). Potem nastąpiły kolejne prace ekshumacyjne w wielu miejscowościach. Kilkadziesiąt zbiorowych mogił jest rozmieszczonych amfiteatralnie na powierzchni 8625 m2 wokół podwyższenia z obeliskiem. W pobliżu ustawiono dwa krzyże – katolicki i prawosławny. Na płycie głównej znalazły się urny z ziemią z pól bitewnych, zaś u wejścia na cmentarz postawiony został pomnik ku czci żołnierzy walczących o zdobycie Wału Pomorskiego, zaprojektowany przez Edmunda Majkowskiego a wykonany przez Bronisława Chromego – znanego i cenionego artystę rzeźbiarza. Oficjalnego otwarcia Cmentarza Wojennego dokonano 31 października 1962 roku, z udziałem cywilnych i wojskowych władz centralnych. W XX rocznicę przełamania umocnień Wału Pomorskiego w dniu 14 lutego 1965 roku odbyły się tu centralne uroczystości  z udziałem Marszałka Polski Mariana Spychalskiego, generalicji Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej, a także przybyłego ze Związku Radzieckiego Bolesława Kieniewicza. Obecnie do wałeckich tradycji należą uroczystości na Cmentarzu Wojennym z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej, rocznicy przełamania Wału Pomorskiego i rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Cechy Obiektu:

Obiekt Całoroczny

Zwiedzanie z Przewodnikiem

Rok budowy:

1945

Wałcz
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.