dla dzieci

Warsztaty filmowe dla dzieci

14:00
20 lutego 2024
25 czerwca 2024
Tuczno
Gminny Ośrodek Kultury w Tucznie, ul. Wolności 26A, 78-640 Tuczno

INFORMACJE DLA ORGANIZATORÓW:

“Serdecznie zapraszamy młodzież w wieku 10 – 18 lat na warsztaty filmowe!

Startujemy 6 lutego i mamy jeszcze kilka wolnych miejsc!
Zapisy: gok@tuczno.pl, przez naszego msng lub telefonicznie 672593069.
Warsztaty są BEZPŁATNE!
Odbywają się w co drugi wtorek, aż do wakacji.
1 grupa: godz. 14:00
2 grupa: godz. 16:00
Przejdziemy przez cały proces produkcji aż do stworzenia filmu krótkometrażowego, który weźmie udział (wraz z twórcami) w konkursie podczas międzynarodowego festiwalu “Young Hearts Film Festival. Dozwolone do lat 18” w Ińsku.
Uczestnicy DOWIEDZĄ SIĘ:
– jak napisać scenariusz
– jak działa profesjonalna kamera
– jak dobrze oświetlić plan filmowy
– jak powstają animacje i efekty specjalne
– na czym polega montaż
– jak ważna jest muzyka i dźwięk w filmie
i wiele więcej
WARSZTATY FILMOWE
dla dzieci i młodzieży to niepowtarzalna okazja dla najmłodszych do postawienia pierwszych kroków w świecie filmu. Zajęcia prowadzi doświadczony filmowiec, Kaha Hoffmann, która z pasją przekaże swoją wiedzę.
Czas trwania warsztatów: 20 h (10 spotkań x 2h, zajęcia 2 x w miesiącu)
Grupa 5-8 osób
Dla uczestników dodatkowo mamy darmowe wejściówki do kina w okolicy zamieszkania (na czas trwania warsztatów)
TEMATY ZAJĘĆ
– Krótka historia kina, gatunki filmowe, zapoznanie z klasyką kina. Zaczynamy dzielić się pomysłami do filmu, który nakręcimy. Wspólnie tworzymy zarys filmu.
– Pisanie scenariusza – dzieci dowiedzą się jak pisać scenariusz, jakie są schematy, punkty zwrotne, charakterystyka postaci oraz zapoznanie z programem używanym na całym świecie (również w Hollywood) do pisania scenariuszy – Final Draft. Zaczynamy pracę nad pisaniem naszego scenariusza. Dzielimy się na role w produkcji.
– Produkcja i postprodukcja filmowa – zapoznanie z językiem filmowym (blenda, kolaudacja, szczur, setka, pchełka, itd.), chronologią prac podczas produkcji. Pracujemy i kończymy pracę nad scenariuszem naszego filmu.
– Storyboard – co to jest scenopis, jakie są kadry i plany filmowe. Tworzymy storybord do naszego scenariusza.
– Sztuka operatorska, oświetlenie, dźwięk, zdjęcia, zapoznanie się ze światłami, mikrofonami (kierunkowe, pojemnościowe, itp.), z profesjonalną kamerą filmową Blackmagic Design Production Camera 4K. Kręcimy pierwsze ujęcia do naszego filmu.
– Animacja i efekty specjalne. Jak powstają? Kręcenie scen na green-boxie i tworzenie efektów specjalnych na zestawie montażowym.
– Reżyseria – na czym polega. Kręcimy kolejne sceny do naszego filmu.
– Scenografia, charakteryzacja, kostiumy, gra aktorska – omówienie i wdrożenie praktyczne tych pojęć w trakcie nagrań kolejnych scen do filmu.
– Montaż i narracja filmowa, muzyka w filmie. Zaczynamy montować nasz film – zapoznanie z programem do montażu Adobe Premiere. Większość montażu filmu, ze względu na ilość wymaganego na to czasu – około 20 h – zostanie zmontowana w studiu montażowym, poza zajęciami.
– Korekcja barwna i udźwiękowienie. Montujemy film, podkładamy muzykę, robimy korekcję barwną.
Uroczyste zakończenie Warsztatów Filmowych odbędzie się 6 lipca 2024 r., podczas I edycji Międzynarodowego Festiwalu “Young Hearts Film Festival. Dozwolone do lat 18.”, w Ińsku. Wszystkim uczestnikom zostaną wręczone DYPLOMY, a twórcom najlepszego filmu, który powstał na naszych Warsztatach Filmowych, zostaną wręczone nagrody pieniężne.
Festiwal jest skierowany do młodych twórców (do 18. roku życia). Naszym celem jest wyłowienie młodych talentów (głównie z naszego regionu, ale też z całej Polski i zagranicy) i wsparcie ich w drodze do spełniania marzeń. Do konkursu przyjmowane są filmy krótkometrażowe, dokumenty, filmy fabularne, eksperymentalne, o czasie trwania do 10 min. Na młodych twórców czekają cenne nagrody przyznawane przez komisję festiwalu.
• Nagroda za najlepszy film polski
• Nagroda za najlepszy film zagraniczny
• Nagroda Publiczności
• Nagroda za najlepszy film warsztatowy
• Wyróżnienie

KAHA HOFFMANN:
Ponad 25 lat doświadczenia pracy w telewizji i w filmie – od montażysty newsów do scenarzysty i reżysera filmu dokumentalnego, z którym zadebiutowała w 2023 r , „Ińskie lata – gdzie gwiazdy rezygnują z blasku” (Nagroda Burmistrza Ińska dla Kahy Hoffmann za film “Ińskie lata”).
Pochodzi z Poznania, gdzie zaczęła realizować marzenia filmowca w 1998 r. jako montażystka w lokalnej telewizji WTK. Ukończyła Wielkopolską Szkołę Radia, Telewizji i Filmu (kierunki: Operator filmowy, Montażysta filmowy), Akademię Technik Komputerowych (kierunek: Grafika komputerowa) oraz Historię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
W 2003 r. zamieszkała w Warszawie. Pracowała przy tworzeniu nowego kanału telewizyjnego “Kino Polska”. Była związana z największymi firmami produkującymi duże formaty dla telewizji (m.in. Idol, Voice of Poland, Nasz Nowy Dom, Kuchenne Rewolucje czy Hotel Paradise). Zajmowała się produkcją teledysków (np. Bajm, Limboski, Bart Sosnowski, Natalia Safran). Uczyła montażu studentów Warszawskiej Szkoły Reklamy, z którymi wspólnie tworzyła telewizję “TV Południe”. Prowadziła Warsztaty Filmowe dla dzieci w wieku 7-18 lat. Jest autorką powieści “Martwe Sny” oraz książki “Leksykon Gwiazd Kina Amerykańskiego”, którą napisała wspólnie z ojcem, Henrykiem Hoffmannem i siostrą, Beatą Hoffmann.
Od 1991 r. jest związana z Ińskim Latem Filmowym, a od kilku lat jest Ambasadorem tego festiwalu. Od 2016 r. tworzy Ińską Fabrykę Snów i kręci krótkometrażowe filmy, które corocznie mają swoja premierę podczas uroczystego zakończenia ILF. Kaha w 2022 r. porzuciła Warszawę, gdzie mieszkała ponad 20 lat i przeprowadziła się z dziećmi na stałe do Ińska.”
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.