edukacyjne patriotyczne

Lekcja żywej historii dla uczniów szkoły podstawowej we wsi Szwecja / Projekt „Przełamanie Wału Pomorskiego 1945-2025 – historia, która ożywa na Twoich oczach!”

17 czerwca 2025
Szkoła Podstawowa w Szwecji, gm. wiejska Wałcz
Szwecja
Szkoła Podstawowa w Szwecji, gm. wiejska Wałcz
Projekt „Przełamanie Wału Pomorskiego 1945-2025 – historia, która ożywa na Twoich oczach!” będzie składać się z kilku etapów:

1. Lekcja żywej historii dla uczniów szkoły podstawowej we wsi Szwecja:
Lekcja odbędzie się 17 czerwca 2025 roku w Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych „Dzień Czołgisty”. Lekcja będzie poświęcona udziałowi 4 pułku czołgów ciężkich w walkach o przełamanie Wału Pomorskiego. Pułk ten, uzbrojony w czołgi ciężkie IS-2, odegrał kluczową rolę w przełamaniu niemieckich umocnień.
2. Wystawienie żywych dioram na polanie przy Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie:
W dniach od 27 do 28 czerwca rekonstruktorzy w mundurach polskich, niemieckich i radzieckich zaprezentują sprzęt i uzbrojenie jednostek walczących o Wał Pomorski. Będzie to wspaniały element edukacyjny dla uczniów szkół z Borne Sulinowo oraz okolicznych miast przybliżający im realia II Wojny Światowej.
3. Przejazd kolumny pojazdów z okresu II Wojny Światowej:
27 czerwca z Bornego Sulinowa do wsi Podgaje wyruszy kolumna pojazdów z okresu II Wojny Światowej. Trasa przejazdu z Bornego Sulinowa będzie przebiegać m.in. przez Szczecinek, Podgaje, Jastrowie, Nadarzyce do Bornego Sulinowa (miejsc jednych z największych starć w bitwie o Przełamanie Wału Pomorskiego) stając się jednocześnie wyjątkową atrakcją dla mieszkańców i turystów jako element promujący projekt.
4. Złożenie wieńców i warty honorowe:
27 czerwca w ramach projektu zostanie złożony wieniec i zapalone znicze pod pomnikiem ku czci zamordowanych żołnierzy Wojska Polskiego we wsi Podgaje. 2 lutego 1945 żołnierze Waffen-SS wymordowali 32 żołnierzy Wojska Polskiego z 4. kompanii 3 Pułku Piechoty 1 Dywizji Piechoty, którym najpierw skrępowano ręce drutem kolczastym, a następnie wprowadzono do stodoły i spalono żywcem. Pragniemy uczcić pamięć naszych żołnierzy składając kwiaty, zapalając znicze oraz trzymając wartę honorową pod pomnikiem pomordowanych. Odbędzie się też apel poległych z wyczytaniem nazwisk wszystkich żołnierzy a także odegranie na trąbce pieśni „Śpij kolego”
5. Dynamiczne pokazy sprzętu wojskowego:
Pojazdy i sprzęt w dynamicznym pokazie zostanie zaprezentowany w dniach 27 i 28 czerwca. Będą to pojazdy kołowe, gąsiennicowe oraz artyleria, używana w trakcie walk o Wał Pomorski w 1945 roku.
6. Wieczornica patriotyczna:
Dzień 27 czerwca zakończy się wieczornicą patriotyczną przy ognisku w trakcie której historycy w mundurach polskich żołnierzy z 1945 roku opowiedzą o heroicznych walkach polskiego żołnierza o Przełamanie Wału Pomorskiego
7. Rekonstrukcja walk o Przełamanie Wału Pomorskiego:
Po południu 28 czerwca odbędzie najważniejsza część projektu czyli inscenizacja Bitwy o Przełamanie Wału Pomorskiego ’45.
W ramach rekonstrukcji przedstawimy najważniejsze epizody:
– Bitwa o Podgaje
– Zdobycie bunkrów
– zawieszenie polskiej flagi na resztach umocnień
W inscenizacji weźmie udział ponad 200 rekonstruktorów oraz zostanie wykorzystane 20 pojazdów i sprzętu bojowego z epoki oraz wykorzystana będzie pirotechnika.
Projekt „Przełamanie Wału Pomorskiego 1945-2025 – historia, która ożywa na Twoich oczach!” jest zadaniem publicznym finansowanym ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu: „Historia i tradycje oręża polskiego”.
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.