dyskusyjny klub filmowy kino muzyka

DKF – seans specjalny – GABINET DOKTORA CALIGARI z muzyką na żywo zespołu CZERWIE

19:00
26 października 2024
Wałeckie Centrum Kultury, Plac Zesłańców Sybiru 3, 78-600 Wałcz
Wałcz
Wałeckie Centrum Kultury, Plac Zesłańców Sybiru 3, 78-600 Wałcz

Informacje od Organizatorów:

Wyjątkowy DKF z muzyką na żywo zespołu CZERWIE – “GABINET DR CALIGARI”
Gabinet doktora Caligari (oryg. Das Cabinet des Dr. Caligari) to niemiecki film niemy z 1920 roku, wyreżyserowany przez Roberta Wiene. Uznawany jest za jedno z pierwszych arcydzieł kina grozy i kluczowe dzieło niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, które wywarło ogromny wpływ na rozwój kinematografii.
Fabuła filmu przedstawia historię opowiadaną przez Francisa, jednego z głównych bohaterów. W małym niemieckim miasteczku Holstenwall pojawia się tajemniczy doktor Caligari, który na jarmarku prezentuje swojego somnambulika, Cesare. Lunatyk przepowiada śmierć Alanowi, przyjacielowi Francisa, która rzeczywiście następuje przed świtem. Podejrzenia padają na doktora Caligari i jego podopiecznego, ale inny mężczyzna zostaje zatrzymany na gorącym uczynku, co komplikuje śledztwo.
Francis postanawia śledzić doktora Caligari na własną rękę, odkrywając, że Caligari jest w rzeczywistości dyrektorem miejscowego szpitala psychiatrycznego. Z czasem wychodzi na jaw, że doktor prowadzi eksperymenty inspirowane XVIII-wiecznym naukowcem, który zmuszał lunatyków do popełniania morderstw. Ostatecznie, opowieść Francisa okazuje się być narracją osoby chorej psychicznie, a wszyscy bohaterowie, w tym Caligari, okazują się pacjentami szpitala.
Film, ze swoim charakterystycznym, ekspresjonistycznym stylem wizualnym, przedstawia zniekształcony, pełen grozy świat, który do dziś inspiruje twórców filmowych.
„Czerwie” to polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, muzyki eksperymentalnej, współczesnej oraz muzyki teatralnej i filmowej. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów i wartości muzycznych, będący jednocześnie fuzją wielu gatunków. Są twórcami m.in. muzyki do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). Sztukę wystawioną 50-krotnie w stolicy wyemitowano wielokrotnie w TVP Kultura. W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów.
Zespół skomponował muzykę do wielu filmów niemych i jest niewątpliwie jednym z nielicznych grup posiadających tak bogate doświadczenie w tym zakresie (ponad 20 lat działalności).
Zespół występował na wielu festiwalach europejskich m.in. na prestiżowym Europejskim Festiwalu Kina Niemego Hippodrome w Szkocji (2016), na Budapesti Klasszikus Film Maraton Magyar Nemzeti Filmarchívum (Festiwal węgierskiej Filmoteki Narodowej) na Polskiej Wiośnie Filmowej w Budapeszcie (2018); w Muzeum Historii Kina w Dusseldorfie, na Niesse Film Festival 2019, Cineast Festiwal Luxemburg 2023.
W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Mirek Ładoś, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.
Grupa zagrała do tej pory ponad 800 koncertów w Polsce i Europie m.in. w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii.
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.