fortyfikacje i umocnienia

Schron Ha.B

Zdbice

Idąc wzdłuż transzei, dotrzemy do najbardziej interesującego obiektu na tym odcinku. Jest to najlepiej zachowany w tym rejonie schron obserwatora artyleryjskiego Ha.B.

Budowa takiego schronu była ze wszech miar opłacalna, gdyż obserwator zapewniał skuteczność ognia artylerii strzelającej ogniem pośrednim, czyli takiej, której stanowiska były oddalone od frontu, a jej obsługi nie widziały celów.

Zwiedzając schron Ha.B (BBe-obachtung, czyli „obserwacja”), należy zachować wielką ostrożność, gdyż obiekt ten jest pozbawiony płyty pancernej osłaniającej stanowisko obserwatora. Otwór nad tym pomieszczeniem może być zasłonięty bujną roślinnością i łatwo do niego wpaść.

Schron składa się z trzech pomieszczeń, przedsionka, izby żołnierskiej i stanowiska obserwatora. Do przedsionka dostać się możemy głównym wejściem po schodach. Właz osłaniany był standardową strzelnicą, przy pomocy której żołnierz załogi bunkra mógł ostrzelać nieprzyjaciela, który próbował wtargnąć do schronu od tyłu.
Otwór strzelnicy jest doskonale zachowany z oryginalnymi elementami stalowymi. W przedsionku, który pełnił też rolę śluzy przeciwgazowej, znajduje się nisza na karabin maszynowy. Kiedy żołnierze mający swoje stanowiska w okopach udawali się do izby żołnierskiej schronu na odpoczynek, mogli tam zostawić karabin maszynowy. W przedsionku odnajdziemy też dwie sygnatury schronu Ha.B oraz wprowadzoną w czasie wojny F/a/20. Obok jest też data wybudowania obiektu Baujahr 1936. Znajduje się też tam wyjście awaryjne wyposażone w stalowe klamry drabinki. Przez otwór drzwiowy z progiem przechodzimy do izby żołnierskiej (na ścianie znajduje się napis ostrzegający o stopniu Stufe!). Pomieszczenie służyło do wypoczynku dla załogi schronu, jak też dla żołnierzy pełniących dyżury bojowe w transzejach. Można było też schronić się tu podczas nawały artyleryjskiej przeciwnika.
Izba była ogrzewana piecykiem. Zachowała się nisza na piecyk z rurą odprowadzającą dym. Nad niszą znajdują się dziś dobrze widoczne napisy Ofenrohr i Rauchentwicklung am Tage vermeiden, czyli Rura piecowa i Unikać dymienia w dzień. Rozpalanie pieca w dzień demaskowałoby położenie schronu. Na jednej ze ścian znajduje się wlot rury głosowej (oryginalny napis Sprachrohr), za pośrednictwem której można było rozmawiać z obserwatorem. Ponadto na ścianach obejrzeć można typowe nisze na lampki karbidowe
(opis Beleuchtung) oraz wloty przewodów napowietrzania (opis: Belüftung). Wspomniana wcześniej strzelnica od strony izby opatrzona jest napisem Gewehrscharte, czyli Stanowisko dla karabinu. Żołnierze odpoczywali na drewnianych, podwieszanych pryczach, po których zostały stalowe haki na suficie. Uważając na kolejny stopień przechodzimy do pomieszczenia ze stanowiskiem dla obserwatora artyleryjskiego.
Ma ono okrągły kształt i było niegdyś przykryte płytą pancerną (grubość 100 mm), w której montowano przyrządy obserwacyjne. Dodajmy jeszcze, że poszczególne izby schronu oddzielone były dwudzielnymi drzwiami pancernymi, które nie dotrwały do naszych czasów.

Cechy Obiektu:

Obiekt Całoroczny

Rok budowy:

1936

Zdbice
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.