ciekawe miejsca

Rynek

Człopa

Plac ten stanowił kiedyś centrum dawnej Człopy. Jego dzisiejszy wygląd jest wynikiem działań wojennych, aktywności maruderów i decyzji podjętych w okresie powojennym. Dziś znajduje się tam monument z nazwą i herbem miasta, którego głównym elementem jest model kuli ziemskiej. Obok ustawiono głaz pamiątkowy ze słowami burmistrza oddającymi hołd historii miasta i jego mieszkańcom.
26 stycznia 1945 r. w obliczu nieuchronnie zbliżającego się frontu ewakuowano większość mieszkańców Człopy. Po przełamaniu przez Armię Czerwoną Wału Pomorskiego w rejonie Starego Osieczna, co miało miejsce 28 stycznia 1945 r., dowództwo niemieckie próbowało improwizować obronę w rejonie Człopy, która miała stanowić rodzaj wysuniętego rygla. W rejonie Szczuczarza pozycje obronne zajęli słuchacze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych z Choszczna dowodzeni przez majora Kaldracka, który pochodził z tej wsi. 29 stycznia wieczorem major chwycił pancerfausta i osobiście wdał się w walkę z sowieckimi czołgami, podczas której zginął. Niemcy wycofali się z Człopy w kierunku Gollina dopiero 3 lutego.
Okolice rynku pozbawione są niemal zupełnie starej zabudowy. Zniknęło serce miasta wraz z charakterystycznym ryglowym kościołem ewangelickim, zbudowanym w 1827 r. i znajdującą się w pobliżu drewnianą świątynią katolicką św. Wojciecha. Ten drugi zabytek powstał w 1654 r. Wszystko wskazuje na to, że śródmieście Człopy padło ofiarą szału niszczenia, jaki opanował sowieckich maruderów. Kościół ewangelicki przetrwał zresztą ten czas, ale rozebrano go po wojnie.

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.