ciekawe miejsca fortyfikacje i umocnienia

Odcinek Preussendorf Ost (sygnatura Pr.Ost.)

Preussendorf Ost, czyli Prusinowo Wschód. Nazwa odcinka Pr.Ost. jest skrótem od słów Preussendorf Osten, czyli Prusinowo Wschód i rozciąga się od jeziora Nakielno do drogi gruntowej Prusinowo – Nakielno. Był to najbardziej wysunięty na wschód
z grupy odcinków, których zadaniem była obrona blisko dziesięciokilometrowego pasa terenu pozbawionego większych jezior, czyli naturalnej bariery dla nacierającego przeciwnika.
Ze względu na to, że znaczna część odcinka Pr.Ost. znajduje się na polach uprawnych, trudno jest dziś określić przebieg
wszystkich okopów. Ich pierwsza linia biegła na południowy zachód od Prusinowa i była połączona z transzeją biegnącą
wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Nakielno. Były tam tylko fortyfikacje polowe, gdyż linia żelbetonowych schronów bojowych znajdowała się na północ od Prusinowa, gdzie biegła też druga linia okopów. Najsilniejszym punktem oporu tego odcinka była Wronia Góra (niem.Krähen Berg), na której znajdowały się trzy schrony bojowe, w tym niewielki Panzerwerk (dzieło pancerne), czyli schron wyposażony w kopułę pancerną. Tam też znajdował się jeden z dwóch garaży dla działka przeciwpancernego. Budowniczowie fortyfikacji zdawali sobie sprawę, że teren był dogodny do użycia czołgów przez przeciwnika.

Strączno
Strączno
Strączno
Strączno
Strączno
Strączno
Strączno
Strączno
Strączno
Strączno
Strączno
Strączno
Strączno
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.