fortyfikacje i umocnienia

Odcinek Pilowmühle

Borne Sulinowo

Odcinek Pilowmühle ciągnie się wzdłuż jeziora Dołgie, a następie wysokim, zachodnim brzegiem Piławy. Jako dogodny punkt startowy do zwiedzania tego odcinka najlepiej wybrać parking przy moście nad Piławą na wschód od Starowic.
Inna możliwość to wycieczka leśnym szlakiem z Liszkowa (wieś na zachód od Bornego Sulinowa), który wiedzie wzdłuż jeziora Dołgie, a następnie wzdłuż Piławy aż do wspomnianego parkingu. W jednej z publikacji książkowych spotkałem się nawet z bardzo adekwatną nazwą tego traktu „droga szlakiem bunkrów”. Idąc tym szlakiem, będziemy łatwo odnajdywać schrony bojowe znajdujące się w niewielkiej odległości, po jego lewej stronie.
Nazwa odcinka pochodzi od dawnego młyna Pilowmühle, który po 1945 r. nazywany był młynem Piławka. W tym miejscu znajdowała się przeprawa przez Piławę, którą łatwo było zablokować. Przeprawę monitorowały trzy bunkry, o zwiększonej klasie odporności B1. Odcinek Pil. powstał w terenie o znakomitych walorach obronnych. Barierę stanowiły jezioro Dołgie, dolina Piławy i ich zachodnie wysokie brzegi. W południowej części odcinka Piława rozlewała się szeroko w wyniku spiętrzenia woków, skutecznie odpierali natarcia sowieckich i polskich żołnierzy w lutym 1945 r. Ten najdłużej broniony odcinek Pommernstellung Niemcy opuścili dopiero w marcu 1945 r., kiedy obrona straciła sens, gdyż Wał Pomorski przerwano w kilku miejscach na północy i południu.

Rok budowy:

1936

Borne Sulinowo
Borne Sulinowo
Borne Sulinowo
Borne Sulinowo
Borne Sulinowo
Borne Sulinowo
Borne Sulinowo
Borne Sulinowo
Borne Sulinowo
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.