ciekawe miejsca

Obiekt 3002

Brzeźnica Kolonia

O przeznaczeniu tego obiektu można dowiedzieć się, czytając tablice informacyjne znajdujące się w pobliżu parkingu. Godne polecenia jest zapoznanie się z serwisem internetowym trzeciazona.pl opracowanym przez dr. hab. Grzegorza Kiarszysa. Znajdziemy tam opis obiektu i jego historię, będący wynikiem badań naukowych. Serwis ma bardzo atrakcyjną formę obejmującą artykuły, makiety, zdjęcia i wirtualne wycieczki.

W drugiej połowie lat sześćdziesiątych XX w. dowództwo wojsk Układu Warszawskiego doszło do wniosku, że w wypadku konfliktu zbrojnego w Europie transport amunicji jądrowej z ZSRR do Polski trwałby zbyt długo, co opóźniłoby użycie taktycznej broni nuklearnej.

25 lutego 1967 r. ministerstwa obrony ZSRR i PRL podpisały porozumienie, które przewidywało budowę magazynów amunicji atomowej na terenie Polski. Inwestycji nadano kryptonim „Wisła”. Bazy te miały powstać w Podborsku koło Białogardu (obiekt 3001), Brzeźnicy-Kolonii koło Jastrowia (obiekt 3002) oraz Templewie koło Trzemeszna Lubuskiego (obiekt 3003).

Cechy Obiektu:

Obiekt Całoroczny

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.