zabytki

Kościół w Golcach

Golce

Według monografii rodziny von der Goltzów protestancki zbór w Golcach (niem. Neugolz) wznieść miał w latach 1540-1542 Georg Golcz. Jednak w rzeczywistości dokument erekcyjny tej świątyni pochodził z 1594 r. Tę datę powstania potwierdził w liście do króla Augusta II Mocnego Heinrich von der Goltz.

Zanim powstał dzisiejszy ryglowy kościół, w tym samym miejscu wznosiła się starsza budowla. Pamiątką po niej jest krypta, w której chowano szczątki przedstawicieli rodu von der Goltzów. W podłogę świątyni wmurowano tablicę epitafijną poświęconą jednemu z siedemnastowiecznych przedstawicieli tej familii. Niestety, widniejący na niej napis jest czytelny tylko we fragmentach.
Kościół wybudowano na planie prostokąta z dostawioną wieżą. Dolna jej część ma konstrukcję ryglową, natomiast górna z dzwonnicą – drewnianosłupową, oszalowaną deskami. Wieża zwieńczona jest cebulastym hełmem.
W dzwonnicy znajduje się siedemnastowieczny dzwon, będący pamiątką po fundatorze kościoła. Feldmarszałek Joachim Rüdiger von der Goltz sfinansował powstanie trzech takich dzwonów. Odlał je w latach 1669–1670 Franciscus Dubois z Lotaryngii. Miały różną wielkość, ale umieszczono na nich identyczne napisy i zdobienia. Dzwony z Golc słynęły w całej okolicy ze swego wyjątkowego tonu, który świadczył o wybitnym kunszcie siedemnastowiecznego ludwisarza.
Na płaszczach dzwonów widniały dwa herby – von der Goltzów oraz von Burgsdorfów. Ten drugi należał do pierwszej małżonki feldmarszałka – Margarethy Cathariny von Burgsdorf, z którą Joachim Rüdiger rozwiódł się zresztą po kilku latach.
Inskrypcja na instrumencie brzmi: Joachim Rüdiger baron von der Goltz, najjaśniejszego kurfirsta władcy Brandenburgii radca wojenny, podskarbi, pułkownik piechoty, komendant obydwu miast rezydencji Berlina i Kolonii nad Sprewą, jak również kapitan urzędów Zossen i Trebbin, dziedzic na Kłębowcu, Górnicy, Rudkach itd. itd.
Dziś w dzwonnicy w wieży kościoła w Golcach wisi tylko jeden z tych dzwonów (odlany w 1670 r.), dwa inne zostały przeniesione po II wojnie światowej do Rudek, gdzie znajdują się do chwili obecnej.

 

Cechy Obiektu:

Obiekt Całoroczny

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.