zabytki

Kościół św. Jakuba w Szwecji

Szwecja
ul. Kościelna, 78-611 Szwecja

Strzelisty neogotycki kościół św. Jakuba wzniesiono w latach 1876-1877 na sztucznie usypanej skarpie. Budowla została zbudowana z czerwonej cegły. Neoromańska wieża liczy aż 25 metrów wysokości. Świątynia ta stanowi najcenniejszy zabytek w okolicy. O jego atrakcyjności decyduje dziewiętnastowieczne wyposażenie, które w ostatnich latach poddane zostało renowacji. Umieszczony w prezbiterium dziewiętnastowieczny ołtarz został wykonany z drewna. W jego centralnej części znajduje się obraz
olejny z wizerunkiem św. Jakuba Starszego Apostoła, który dzierży kij pielgrzyma z zawieszonym na nim bukłakiem na wodę. Po obu stronach obrazu głównego umieszczono figury świętych Piotra i Pawła. Św. Paweł stojący po lewej stronie dzierży miecz będący symbolem jego męczeństwa, a św. Piotra przedstawiono z typowym atrybutem kluczy. Górny obraz przedstawia św. Michała Archanioła w szacie wojownika w scenie strącania do piekła Lucyfera. Ołtarz wieńczy figura Jezusa Chrystusa, po którego bokach stoją mniejsze figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Józefa.
Bardzo efektowny jest również boczny ołtarz Najświętszej Marii Panny oraz ambona. Ponadto, obok ołtarza głównego ustawiono dwie wykonane z wyjątkowym pietyzmem drewniane figury świętych. Z końca XIX w. pochodzi również droga krzyżowa. Wszystkie te elementy zamówiono w warsztacie Ferdynanda Stuflessera z Tyrolu we Włoszech.
Firma ta powstała w 1875 r. i wyspecjalizowała się w budowie ołtarzy. Stuflesser wykonywał wyposażenie w stylu tzw. historycyzmu dla wielu europejskich kościołów. Dopełnieniem doskonale wykonanych drewnianych elementów wyposażenia są piękne malowidła ścienne, zwłaszcza freski na sklepieniu prezbiterium i malowidła na suficie nawy głównej.

Cechy Obiektu:

Obiekt Całoroczny

Rok budowy:

1877

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.