WIERZCHOWO

wskazówki dojazdu

Wierzchowo…

Gmina Wierzchowo to gmina wiejska położona we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie drawskim. Jej siedzibą jest wieś Wierzchowo. Gmina liczy około 4 tysiące mieszkańców.

Niezwykła przyroda…

Gmina Wierzchowo leży na Równinie Wałeckiej i Pojezierzu Wałeckim. Przeważają w niej tereny leśne – duża część gminy leży na obszarze leśnym zwanym Borami Krajeńskimi. W okolicach wsi Sośnica znajduje się rezerwat przyrody Sośnica, w którym główną rolę odgrywa bukowy starodrzew. Teren gminy charakteryzuje różnorodne ukształtowanie – liczne wzniesienia porastają bukowo-dębowe i sosnowo-świerkowe lasy. W pobliżu wsi Nowe Laski znajduje się najwyższe wzniesienie Pojezierza Drawskiego, czyli mierząca 211 m n.p.m. Góra Racza. Piękne okoliczności przyrody wzbogaca fauna. W tutejszych lasach zamieszkują dziki, sarny, daniele, jelenie, lisy i dostojne żubry. Wśród ptactwa wyróżniają się orły bieliki, kanie, rybołowy i bociany czarne. Ponadto malowniczy krajobraz gminy urozmaicają liczne jeziora, mokradła i rozlewiska, które niegdyś sprzyjały rozwojowi osadnictwa.

Zabytki na terenie gminy Wierzchowo

Do atrakcji turystycznych gminy Wierzchowo należą zabytkowe kościoły (kościół pw. św. Wojciecha z XIX wieku z zabytkową dzwonnicą w Wierzchowie i kościoły typu szachulcowego w Osieku Drawskim oraz Żabinku), a także tablice pamiątkowe upamiętniające walki o przełamanie Wału Pomorskiego w Grabowie i Nowych Laskach.

 

Wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń
brak informacji o obiektach
brak informacji o obiektach
brak informacji o obiektach
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.