Pieszo i Nordic Walking Rowerem

Żółty szlak PTTK

(82.5 km)

01
Szwecja
>
02
Zdbice

szlak

żółty

Żółty szlak turystyczny rozpoczyna się w gminie Okonek, w miejscowości Podgaje przy przystanku PKS, a kończy na zachodnim krańcu gminy Jastrowie nad Jeziorem Dobrym w pobliżu miejscowości Zdbice.
Długość trasy: 82,5 km.
Oznakowanie – zgodnie z zasadami przyjętymi w Polsce za pomocą trzech przylegających do siebie pasków (zewnętrzne są białe, a wewnętrzny żółty), namalowanych na drzewach, kamieniach, słupach, tablicach informacyjnych.
Informacje o długości tras i odległości od poszczególnych celów wycieczki umieszczono także na turystycznych kierunkowskazach. Jest to najdłuższa trasa turystyczna, biegnąca niemal w całości przez tereny leśne.
Początkowo szlak wiedzie doliną rzeki Gwdy, by w miejscowości Ptusza odbić na zachód w kierunku rzeki Rurzycy. Ścieżka dochodzi tam na wysokości jeziora Krąpsko Średnie (Radlino), nad którym znajduje się „Kamień Papieski” ‒ niewielki obelisk, upamiętniający pobyt papieża Jana Pawła II nad Rurzycą. Dalej szlak wiedzie w górę rzeki przez rezerwat krajobrazowy Wielkopolska Doli – na Rurzycy, mijając kolejno jeziora Krąpsko Górne (Łękawe), Trzebieszki, Krąpsko Długie i Krąpsko Małe, aż dociera do źródeł rzeki w rezerwacie Diabli Skok. Po okrążeniu źródlisk ścieżka odbija na południowy zachód w kierunku miejscowości Szwecja. Stamtąd wiedzie do Zdbic, a następnie mijając pozostałości po umocnieniach Wału Pomorskiego, pomniki przyrody olbrzymią jodłę i lipę dociera do jeziora Dobrego.

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.