Pieszo i Nordic Walking Rowerem

Wokół Jastrowskich Jezior

(12 km)

czarny

szlak

czarny

zielony

szlak

zielony

niebieski

szlak

niebieski

Utworzona w 2004 roku, w 80. rocznicę utworzenia Lasów Państwowych, z inicjatywy Nadleśnictwa Jastrowie, ścieżka rowerowa „Wokół Jastrowskich Jezior” jest dziś wizytówką tras rowerowych naszego regionu. Po modernizacji w latach 2013-2014 ścieżka ma doskonale utwardzoną nawierzchnię, dostosowaną do potrzeb rowerzystów, jest wyposażona w tablice informacyjne, wiaty wypoczynkowe, punkt obserwacyjny, ławki i kosze na śmieci. Trasy poprowadzono przez najciekawsze zakątki jastrowskich jezior, bardzo atrakcyjne krajobrazowo o każdej porze roku.

Długość tras – 12 km,
Oznakowanie – 3 trasy:
– zielona o długości 3,7 km,
– niebieska – 4,5 km,
– czarna – 3,8 km.
Trasy oznakowane są piktogramem przedstawiającym rower i paskiem w kolorze danego szlaku. W terenie orientację ułatwiają duże tablice z mapami ścieżek i oznaczeniem bieżącej lokalizacji. W newralgicznych punktach ścieżki zastosowano także oznakowanie przy pomocy qr kodów, pomagają one w orientacji w terenie rowerzystom, którzy są wyposażeni w telefon z czytnikiem qr kodów i dostępem do internetu.
Punkt startowy – umowny punkt startowy znajduje się przy wjeździe na trasę zieloną od strony miasta (53º24’50,48’’; 16º50’10,15’’). Ścieżki zaplanowano jednak w taki sposób by rowerzysta lub pieszy mógł zacząć wędrówkę po nich w dowolnym miejscu.

Orientacyjne czasy przejazdu: zależnie od konfiguracji trasy: 1-3 godzin, przejścia: 1-5 godz.
Nawierzchnia: ścieżka z utwardzoną nawierzchnią, przystosowaną do ruchu rowerowego.
Przy trasie zielonej, biegnącej wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Jastrowskiego Wielkiego, znajduje się leśna ścieżka zdrowia i wiata wypoczynkowa.

Trasa niebieska przebiega przez drewnianą promenadę, łączącą plażę miejską z „dziką plażą”, a następnie między jeziorami do miasta Jastrowia. W pobliżu trasy znajduje się miejsce biwakowania i leśna wiata edukacyjno-turystyczna wyposażona w murowany grill i miejsce do rozpalania ognisk.
Trasa czarna zaczyna się przy punkcie czerpania wody, między jeziorami, biegnie wschodnim brzegiem Jeziora Jastrowskiego Małego, obok punktu obserwacyjnego i dalej pod linią energetyczną w kierunku miasta.
Turyści zmotoryzowani mogą zostawić samochody w miejscu postoju przy plaży miejskiej lub przy „dzikiej plaży” i dowolnie zaplanować trasę wycieczki, łącząc odcinki poszczególnych tras.

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.