Na wodzie i w wodzie

Szlak kajakowy Jana Pawła II po Rurzycy

(19 km)

01
Jastrowie
>
02
Samborsko
>
03
Brzeźnica
>
04
Budy
>
05
Brzeźnica Kolonia
>
06
Sypniewo

Szlak po rzece Rurzycy nosi nazwę szlaku Jana Pawła II. W dniach 23-30 lipca 1978 r, ówczesny kardynał, a dziś już święty, Karol Wojtyła, odpoczywał z grupa przyjaciół nad jeziorem Krąpsko Średnie i pływał kajakiem po Rurzycy. Były to ostatni wakacyjny odpoczynek przyszłego papieża. W sierpniu, Wojtyła uczestniczył w konklawe, które wybrało papieża Jana Pawła I by wkrótce, 16 października wybrać papieża Jana Pawła II.

Rzeka Rurzyca to jedna z najczystszych, najciekawszych przyrodniczo i krajobrazowo rzek północnej Wielkopolski. Liczy niemal 25 km i jest prawym dopływem Gwdy. Źródła Rurzycy znajdują się w rezerwacie Diabli Skok. Rzeka w swoim biegu tworzy sześć wyjątkowo pięknych, polodowcowych jezior, w całości objętych ochroną rezerwatową.

Turyści rozpoczynają spływ Rurzycą od stanicy w Trzebieszkach. Tam należy płynąć w dół rzeki tunelem pod drogą krajową nr 22, aż do jeziora Trzebieszki. Po przepłynięciu około 1,5 km, mijając osadę Piaski wpływa się znowu do rzeki by pokonać
około 400-to metrowy odcinek i wypłynąć na największe jezioro szlaku – Krąpsko Górne (Łękawe).
Jezioro liczy około 3 km długości, po tym dystansie na kajakarzy czeka ok. 300 metrowy odcinek rzeczki i wypływa się na wody jeziora Krąpsko Średnie (Radlino). Charakteryzuje się ono bardzo wysokimi, niedostępnymi brzegami i niewielką ilością miejsc, w których można przybić do brzegu. Na wschodnim brzegu, na niewielkiej polanie znajduje się „Kamień Papieski” – obelisk upamiętniający pobyt tutaj ówczesnego kardynała Karola Wojtyły. Na zachodnim natomiast pole biwakowe i stanica Wrzosy.

Po przepłynięciu Krąpska Średniego, turystów czeka dłuższy, niemal 2 km odcinek rzeki, po którym wypływają na ostatnie na szlaku – jezioro Dąb (Dębno). Potem przez kilka kilometrów bieg rzeki jest znacznie szybszy, aż do miejscowości Krępsko gdzie
kończy się szlak.
Szlak na Rurzycy jest godny polecenia nie tylko dla wytrawnych kajakarzy. Rurzyca jest rzeką płytką i łatwą, nie ma na niej wielu przeszkód, dzięki czemu jest doskonała do zaplanowania spływów rodzinnych z dziećmi oraz dla początkujących kajakarzy.

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.