Sosnowa Góra (168 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem w okolicach Jastrowia i drugim co do wysokości na terenie całej gminy.
Ścieżka rowerowa wiodąca na jej szczyt jest zróżnicowana pod względem trudności. Początkowy odcinek jest płaski i przebiega po polnej, ubitej drodze. Potem na turystów czeka blisko kilometrowy, stromy podjazd polną drogą. Po wjeździe do lasu trasa jest kręta i pofałdowana. Najtrudniejszy jest ostatni etap, wiodący na szczyt. Różnica wzniesień na niespełna 200 metrowym odcinku wynosi prawie 35 metrów.
Wierzchołek Sosnowej Góry oznaczono rzeźbą autorstwa Pana Bronisława Suchego, obrazującą bogactwo przyrodnicze okolic wzniesienia. Znajduje się tam również tablica, informująca o historii nadania wzniesieniu nazwy geograficznej. Długość trasy – 4,5 km.
Oznakowanie – piktogramy przedstawiające rower umieszczono na drzewach i przydrożnych kamieniach. Orientację w terenie ułatwiają tablice z mapami i oznaczeniem bieżącej lokalizacji.
Punkt startowy – Publiczne Gimnazjum przy ulicy Kilińszczaków (53º25’20,66’’; 16º48’42,18’’). Nawierzchnia: ścieżka leśno-polna;
Orientacyjne czasy przejazdu: 1 godz., przejścia: 2-2,5 godz.
Wyruszając spod Publicznego Gimnazjum w Jastrowiu możemy odwiedzić rosnący na dziedzińcu szkoły jedyny w mieście pomnik przyrody – lipę drobnolistną Marylę. Za przejazdem kolejowym, po lewej stronie, na niewielkim wzgórzu znajduje się blisko 300-letni, zabytkowy kirkut żydowski. Poza zabytkowymi macewami. Występuje tam kilka gatunków chronionych roślin, m.in. konwalia majowa, przylaszczka, bluszcz. Już po przejechaniu kilkuset metrów rowerzystów czeka stromy podjazd na wzniesienie. Znajduje się na nim platforma widokowo-edukacyjna. Podziwiając panoramę Jastrowia i okolic turysta może zapoznać się z historią miasta zapisaną na kartach dziewiętnastowiecznego Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego.