Ścieżka z Jastrowia do rezerwatu przyrody „Diabli Skok” przebiega głównie przez tereny leśne. Jej umowny początek to Plac Jana Pawła II w centrum Jastrowia, skąd wiedzie wytyczoną trasą przez miejski park i dalej ulicą Roosevelta. Następnie biegnie aż do ostatnich zabudowań. Tam skręca w lewo w stronę przejazdu kolejowego, za przejazdem należy skręcić w prawo i jechać aż do granicy lasu. Od wjazdu do lasu turystę prowadzą oznakowania na drzewach, a przy przejazdach przez drogi krajowe znaki ostrzegające o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
Długość trasy: 19 km,
Nawierzchnia: ścieżka leśna; przez miejscowość Budy konieczny przejazd fragmentem drogi powiatowej (około 500 m), w pobliżu miejscowości Jastrowie konieczny dwukrotny przejazd przez drogi krajowe.
Orientacyjne czasy przejazdu: 2 – 3 godz., przejścia 4-5 godzin.
Pierwszym ciekawym przystankiem na trasie jest osada Hajda z funkcjonującym tu Gospodarstwem Szkółkarskim Hajda, punktem edukacji ekologicznej i wiatą wypoczynkową. Po wcześniejszym uzgodnieniu można zwiedzić teren szkółki zadrzewieniowej i leśnej, odpocząć i rozpalić ognisko. Dalszy etap trasy to przeprawa przez torfowisko przy rzece Samborce. Jest ona możliwa dzięki drewnianemu pomostowi, wybudowanemu przez Nadleśnictwo Jastrowie. Z pomostu można zerknąć na łąki chronione jako użytki ekologiczne zasiedlane, co roku przez derkacze, w części zachodniej objęte programem renaturyzacji torfowisk. Przed pomostem po lewej stronie mija się stawy, które są miejscem lęgowym dla kurki wodnej, gągołów i łabędzi. W okolicy widoczne są ślady działalności bobrów, które zakładają tu żeremia i tworzą liczne tamy.
Dalsza część trasy przebiega przez liściaste lasy, dochodzi do starej brukowanej drogi leśnej, która zawiedzie turystę do miejsca, w którym znajduje się jeden ze starszych w Polsce pomników przy – rody szacowany na około 600 lat dąb „Hubert”. Potężne, mające ponad 6 metrów obwodu drzewo jest martwe, pozostaje jednak w lesie jako świadek minionych epok. Od „Huberta” trasa wiedzie do miejscowości Budy. Po drodze mijamy złożoną z kilkunastu drzew aleję grabową.
W Budach przejeżdżamy przez rzekę Płytnicę i skręcamy w kierunku rezerwatu „Diabli Skok”. Stąd prosta, leśna droga wiedzie przez bory sosnowe aż do kolejnego pomnika przyrody. Jest nim ponad dwustuletnia sosna – „Gruba Kaśka”. Tutaj ścieżka skręca w stronę „Diablego Sk ku” – jednego z najstarszych i najciekawszych florystycznie i hydrologicznie rezerwatów Wielkopolski. Rezerwat powołany został już w latach trzydziestych XX wieku, u źródeł rzeki Rurzycy. Pasjonaci przyrody i przepięknych krajobrazów mogą zwiedzić rezerwat korzystając z „żółtego” szlaku pieszego PTTK wytyczonego i udostępnionego do ruchu.