Wędrówka na miejsce Przełamania Wału Pomorskiego

Zebrali się, by wspólnie wyruszyć na miejsce Przełamania Wału Pomorskiego. Nie pierwszy raz.

 

Ze świata czterech stronZ jarzębinowych drógGdzie las spalonyWiatr zmęczonyNoc i frontGdzie niezebrany plonGdzie poczerniały głógWstaje dzień

Co roku zaczynają swą wędrówkę rano. Wyruszają ze Zdbic i idą w kierunku strumienia Zdrój. Pasjonaci. Ludzie, którzy czują szacunek do historii każdego dnia, fascynują się nią i chcą o niej nie tylko mówić, ale także ją unaoczniać. W mundurach, które przez lata kolekcjonują, ze sprzętem, który dziś często bywa unikatowy niczym biały kruk. W lesie, w mrozie, jak 78 lat temu żołnierze I Armii Wojska Polskiego.

Zbierają się mężczyźni i kobiety, wkładają mundury i idą wąskimi ścieżkami, w miesiącu, kiedy samo powietrze sprawia niewygodę, by oddać hołd poległym. Pasja, skupienie, misja.

Mieszkańcy regionu Wału Pomorskiego od lat podejmują się inicjatyw związanych z upamiętnieniem historii II wojny światowej. 4 lutego 2023 r. Grupa Rekonstrukcji Historycznej “Elegia” z Wałcza, wraz z grupami rekonstrukcyjnymi z innych części kraju, po raz kolejny dotarła do przesmyku strumienia Zdrój na północ od jeziora Dobre w ramach Zimowego Spotkania Grup Rekonstrukcyjnych.

Poczuć ten klimat… Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Fot. Damian Róż DRFoto

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.