Legenda głosi, że na terenie dzisiejszego Złocieńca wznosił się zamek należący do rycerzy noszących na szatach znak sokoła. Pewnego dnia, sokół założył gniazdo na zamkowej bramie. Ptak siadywał na zamkowych blankach i obserwował mieszkańców.
_
Zdarzyło się, że pewnego razu do zamku przybył nieznajomy dosiadający białego konia. Korzystając z nieuwagi strażników, wślizgnął się do zamku, jednak jego obecność zdradził oczekujący na niego przy bramie rumak. Nieznajomy został schwytany. Przesłuchiwany, przyznał się do bycia członkiem zbójeckiej bandy ukrywającej się w lesie na Górze Rakowskiej.
_
Prowadzeni przez pojmanego łotra rycerze rozgonili zbójecką bandę i odebrali jej pochodzący z rabunku wielki skarb ukryty w podziemnej kryjówce. Skarb przysłużył się do budowy wspaniałego miasta o nazwie FALKENBURG – Sokoli Gród. Nazwa nawiązywała do zamku lub grodu i sokoła, który założył gniazdo na branie i siadywał na blankach muru obronnego, jak czyni to do dzisiaj w herbie miasta.
_
W czasopiśmie niemieckiego Związku Ojczyźnianego „Dramburger Kreisblatt” zmodyfikowano powyższą legendę, zmieniając rycerzy z sokołem na tarczy na historyczną, rycerską rodzinę Wedlów.
_
źródło: Jarosław Leszczełowski, „Złocieniec. Przygoda z historią, cz. I”Agencja Wydawniczo-Usługowa „Aljar”, Warszawa 2007
herb miasta: Wikipedia