Środa z historią – B-Werków ciąg dalszy…

W cyklu #środa_z_historią B-Werk Cegielnia Wschód, czyli ciąg dalszy prezentacji schronów Grupy Warownej Cegielnia.
.
Drugi B-Werk znajdujący się na wzgórzu 128,9 jest budowlą dwuczęściową składającą się ze schronu biernego oraz detaszowanej części bojowej. Schron zbudowano równolegle do omawianego wcześniej B-Werku w latach 1935-1936.
.
Wymiary schronu biernego to 14,3 m długości i 12,5 m szerokości. W schronie znajdują się pomieszczenia dla załogi, ale także dla pododdziału piechoty wraz z pomieszczeniem magazynowym i technicznym.
.
Uzbrojenie schronu składało się z jednego defensywnego MG08, który był umieszczony za płytą pancerną 6P7 stanowiąc obronę wejścia do schronu oraz zabezpieczając zapole. Drugi ciężki karabiny maszynowy znajdował się w wysuniętym stanowisku bojowym i umieszczony został w kopule 3-strzelnicowej typu 2P7.
Poterna ma długość około 30 metrów, jest krótsza w stosunku do swojego sąsiedniego odpowiednika. Schron wykonano w odporności typu B – żelbetowe ściany i stropy mają grubość 1,5 m. Wejście do schronu jest bliźniaczym rozwiązaniem do B-Werku po zachodniej stronie. Schron został wyposażony w drzwi typu 14P7, za którymi znajdowały się zapadnie przeciwszturmowe. Obrona wewnętrzna posiadała strzelnice broni ręcznej. W schronie znajdowała się także śluza przeciwgazowa, a kondygnacja górna posiadała wartownie, umywalnie oraz toalety, izbę pogotowia, izbę łączności i izbę sanitarno-opatrunkową. Dolna kondygnacja posiadała izbę piechoty, maszynownię z urządzeniami filtrowentylacyjnymi oraz kuchnię, spiżarnię i studnię wraz z zbiornikami wody. Załoga schronu była mniejsza od swojego bliźniaczego odpowiednika i stanowiła 30 żołnierzy niemieckich.
.
Po wojnie schron bojowy został pozbawiony pancerzy. Przełom lat 70. i 80. XX wieku był aktywnym okresem eksploatacji terenu Cegielni – działania piaskarni odsłoniły schron i podziemny chodnik…
.
Dlaczego przechylony?
Straż pożarna w wyniku działań administracyjno-samorządowych miała za zadanie podmyć podkopany wcześniej schron, który po trzech dniach nieustannego podmywania wodą przechylił się, a następnie osunął do wyrobiska. Obecnie schron stanowi stałą ruinę i jest niebezpieczny do zwiedzania.
Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.