Mieszko – odtwórca “syna pułku”

Poznajcie Mieszka, odtwórcę “syna pułku”

Mieszko uczy się w 6 klasie w Szkole Podstawowej w Chwiramie (gmina Wałcz). Od najmłodszych lat interesuje się historią, jest również harcerzem. W grupie rekonstrukcyjnej (“Elegia”) działa od dwóch lat, odtwarza “syna pułku” 1 Armii Wojska Polskiego.

 

Kim byli “synowie pułku”?

“Synowie pułku” to dzieci, które w czasie wojny zostały sierotami. Żołnierze przygarniali je i opiekowali się nimi. “Synowie pułku” najczęściej pełnili rolę pomocników – np. przy kuchni, choć spotyka się także w źródłach, że starsi “synowie pułku” walczyli razem z żołnierzami.

We wrześniu 1968 roku. Minister Obrony Narodowej ustanowił odznakę „Syn Pułku”. Odznaka była nadawana tym osobom, które jako dzieci-żołnierze w latach II wojny światowej, nie mając ukończonych 17 lat życia, brały udział w walkach z hitlerowskim okupantem w jednostkach ludowego Wojska Polskiego, polskich formacjach wojskowych na zachodzie i w oddziałach partyzanckich.

Co ciekawe, nazwą Synów Pułku ochrzczono kilka ulic (m.in. w Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Płocku, Bydgoszczy, Olsztynie i Gdańsku) i szkół.

 

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z naszą Polityką prywatności.