Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu realizuje projekt “DNA Wałcza” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów “Izby Pamięci”.
Jest to inicjatywa wałeckich muzealników, którzy pragną stworzyć w muzeum Izbę Pamięci poświęconą historii mieszkańców ziemi wałeckiej, którzy po II wojnie światowej przybyli tu z różnych kierunków i powodów:
- z Kresów Wschodnich (m.in. Wilno, Lwów, Korzec, Grodno) w ramach tzw. repatriacji,
- powracających z zesłania na Syberię,
- z Polski Centralnej w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia,
- żołnierzy powracających z różnych frontów II wojny światowej (m.in. PSZ na zachodzie, żołnierzy walczących na Wale Pomorskim),
- jeńców uwolnionych z oflagów, stalagów i obozów koncentracyjnych,
- przesiedlonych w ramach Akcji “Wisła”.
Ich celem jest zgromadzenie pamiątek po pierwszych osadnikach, spisanie opowieści o ich życiu oraz utworzenie Izby Pamięci w budynku Muzeum Ziemi Wałeckiej, która opowie o powojennej codzienności nowych mieszkańców Wałcza i okolic.
W związku z realizowanym projektem prowadzona jest zbiórka przedmiotów opowiadających o życiu przed i po osiedleniu na terenie ziemi wałeckiej. Muzealnicy są zainteresowani szczególnie:
- listami, fotografiami, pocztówkami, dokumentami,
- dewocjonaliami (obrazy z wizerunkami świętych, modlitewniki, różańce, lichtarze, medaliki, pamiątki chrzcielne, komunijne, rzeźby itd.),
- narzędziami rolniczymi,
- przedmiotami codziennego użytku, meblami, naczyniami, zabawkami,
- ubraniami, obuwiem, biżuterią i innymi przedmiotami towarzyszącymi pierwszym osadnikom.
Serdecznie polecamy Waszej uwadze ten projekt. Jeśli dysponujecie informacjami na temat pierwszych osadników i tego, jak wyglądała rzeczywistość w powojennym Wałczu albo macie w swojej rodzinie osoby, które przybyły w tym czasie na teren powiatu wałeckiego z różnych stron Polski i świata, skontaktujcie się z Muzeum Ziemi Wałeckiej. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 67 258 25 91 lub 664 922 757, lub mailowego pod adresem info@mzw.com.pl. Więcej informacji na temat realizowanego projektu można odnaleźć na stronie internetowej mzw.com.pl w zakładce https://mzw.com.pl/projekty/.
Ponieważ lokalna historia i kultura są dla nas, jako Stowarzyszenia Wał Pomorski 1945, bardzo ważne, będziemy z niecierpliwością wypatrywać efektów działań muzealników z Muzeum Ziemi Wałeckiej. Jeśli chcecie dołożyć swoją cegiełkę do powstającej Izby Pamięci, nie zapomnijcie o projekcie “DNA Wałcza”!