Nowe miejsce pełne przygód zaprasza do odpoczynku od codzienności. Zwiedzając Pommernstellung należy jednak zachować ostrożność. Ze względu na nieprzewidziane zdarzenia należy mieć ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią. Podczas dłuższych wypraw godne polecenia jest też urządzenie typu powerbank, którym możemy naładować wyczerpaną baterię smartfona.
Niezbędnym wyposażeniem fortecznego turysty jest wygodne ubranie, odpowiednie do długich marszów buty oraz dobra latarka. Pomimo licznych aplikacji mobilnych opartych o technologię GPS, które znakomicie ułatwiają nam orientację w terenie, warto zabrać ze sobą dobrą mapę. Używanie latarki smartfona w większości przypadków jest wystarczające, lecz pamiętać na-leży, że w ten sposób dodatkowo zużywamy baterię. Tymczasem dobry tele-fon komórkowy oprócz komunikacji ze światem, oferuje nam znakomite aplikacje ułatwiające poruszanie się w terenie, odnajdywanie schronów oraz wykonywanie zdjęć, warto więc oszczędzać baterię.
Podczas zwiedzania schronów należy uważać na wystające pręty żeliwne, szyby, a w większych obiektach zapadnie. Warte rozważenia jest nałożenie kasku ochronnego.
Wielu pasjonatów, którzy od lat eksplorują umocnienia Pommernstellung, dzieli się swoim doświadczeniami i wiedzą w serwisach społecznościowych. Możemy zaoszczędzić dużo czasu, korzystając z tej oferty. Wspomniane powyżej osoby przygotowują mapy obiektów Wału Pomorskiego w oparciu o serwis Google MyMaps. Co więcej, umożliwiają pobranie współrzędnych naniesionych obiektów w postaci plików KLM. Kiedy zapiszemy taki plik w telefonie komórkowym i otworzymy w aplikacji służącej do nawigacji w terenie, to położenie wszystkich schronów zostanie zaimportowane do tej aplikacji. Możemy wtedy stale śledzić nasze aktualne położenie w stosunku do obiektu, który chcemy zwiedzić. Łatwo go w ten sposób odnajdziemy. W przypadku wycieczek wzdłuż Pozycji Pomorskiej – godna polecenia jest darmowa aplikacja MAPS.ME. Jej zasadniczym walorem jest możliwość korzystania w trybie offline. Kiedy utracimy zasięg i mapa zniknie z ekranu smartfona (co nie jest takie rzadkie podczas zwiedzania Wału Pomorskiego) należy po prostu włączyć w telefonie tryb samolotowy i korzystać z aplikacji w trybie offline.
Poniżej prezentujemy kolejne kroki przeniesienia współrzędnych schronów z mapy wykonanej w oparciu o serwis Google MyMaps do aplikacji MAPS.ME. Jako przykład wykorzystaliśmy mapę, którą przygotował pan Maciej Kortus. Jest ona dostępna w profilu facebookowym Wał Pomorski – Pommernstellung – MAPA.
Krok 1.
Otwieramy na komputerze profil Wał Pomorski – Pommernstellung – MAPA.
Krok 2.
Klikamy mapę Wału Pomorskiego – Google MyMaps.
Krok 3.
Obok czerwonej belki z nazwą Pommernstellung klikamy trzy kropki.
Krok 4.
Z listy poleceń wybieramy Pobierz KML i zapisujemy plik na dysku.
Krok 5.
Przesyłamy plik KML na telefon komórkowy, np. za pomocą poczty elektronicznej.
Krok 6.
Pobieramy i instalujemy na telefonie darmową aplikację MAPS.ME.
Krok 7.
Otwieramy plik KML, wskazując aplikację MAPS.ME, po czym nastąpi automatyczny import współrzędnych schronów do tej aplikacji.
Wypożyczalnie Sprzętu
Mamy to, czego potrzebujesz do aktywnego wypoczynku
Produkty Regionalne / Pamiątki
Zabierz ze sobą część wspomnień
Taxi / Transport
Przewozy po regionie
Informacja Turystyczna
Punkty informacji turystycznej w regionie
Przewodnicy
Najlepsi przewodnicy po regionie
Polecane Wydawnictwa
Do poczytania w drodze